Około 100 przedstawicieli KGW z powiatu pińczowskiego wzięło udział w spotkaniu Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich. Wydarzenie zorganizowano w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury.
Spotkania odbywają się cyklicznie. Tym razem mówiono m.in. o możliwościach uzyskania wsparcia finansowego oraz o ofercie związku, którego siedziba znajduje się w Jędrzejowie.
Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki oraz inicjatorka powstania ogólnopolskiej organizacji, podkreśliła, że wspieranie fenomenu, jakim są Koła Gospodyń Wiejskich to dla niej ogromna satysfakcja.
– To możliwość spotkania się z wyjątkowymi, gospodarnymi kobietami, które są niezwykle ważne dla tej ziemi. Są wspaniałymi ambasadorkami kultury i tradycji ludowej, przenosząc ją z pokolenia na pokolenie. Nie tylko przekazują przepisy na pyszne, regionalne produkty spożywcze, ale również promują kulturę ludową, taką jak śpiew, taniec, muzyka czy rękodzieło. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w dzisiejszym spotkaniu i przedstawić paniom to, co Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich ma do zaoferowania. Inicjatywa ta rozwija się dynamicznie od stycznia tego roku. Wierzę, że będzie stanowić cenne wsparcie dla kół z powiatu pińczowskiego oraz całego województwa świętokrzyskiego – powiedziała wiceminister.
Agata Piłat, członkini Koła Gospodyń Wiejskich „Kasztelanie” w Kijach przyznaje, że inicjatywa jaką jest Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich bardzo jej się podoba.
– Uważam, że jest bardzo słuszna. Otrzymujemy cenne wskazówki dotyczące pozyskiwania środków i celów, na które można je przeznaczyć. Nasze koło do tej pory nie miało okazji uczestniczyć w tego rodzaju zebraniu, dlatego postanowiłyśmy wziąć dzisiaj udział. Będziemy analizować to, co usłyszymy, aby nasze koło mogło jeszcze bardziej dynamicznie działać. Nasze koło liczy 19 osób, w tym 4 mężczyzn. Mamy osoby w różnym wieku, najstarsza osoba ma 85 lat, a najmłodsza 25. Nasze koło łączy pokolenia – dodała.
Organizatorzy spotkania zachęcali do tego, by dołączyć do Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich. Polecali także śledzenie ogólnopolskiego portalu kolagospodynwiejskich.org. Można tam znaleźć m.in. treści dotyczące działalności KGW, ciekawe pomysły i projekty.