Powstanie Kieleckiego Parku Przemysłowego staje się faktem. To inicjatywa, której głównym celem jest utworzenie nowych miejsc pracy i pobudzenie gospodarcze miasta. Uroczysta inauguracja przedsięwzięcia odbyła się w trakcie Pierwszego Świętokrzyskiego Forum Rozwoju.
Pomysłodawcą powstania Parku Przemysłowego jest poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości, który podkreśla, że finalizacja tego przedsięwzięcia jest wielkim sukcesem.
– Cieszę się, że ten park powstaje, będzie to dobre miejsce dla inwestorów, którzy chcieliby zainwestować w Kielcach. To będzie miejsce, które będzie też przyciągało młodych ludzi. Przełoży się również na konkretne profity dla budżetu miasta Kielce w postaci wpływów w podatkach lokalnych – dodaje.
Krzysztof Lipiec podziękował za zaangażowanie w powstanie Kieleckiego Parku Przemysłowego wszystkim instytucjom rządowym, a także premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, ministrowi Waldemarowi Budzie, prezesowi PARP i prezesowi SSE Starachowice.
Zdaniem Cezariusza Lesisza, prezesa Polskiej Agencji Przemysłu, powołanie Kieleckiego Parku Przemysłowego może być lokomotywą dla rozwoju stolicy województwa świętokrzyskiego.
– Park powstał, aby wesprzeć lokalnych przedsiębiorców i zaproponować im kolejne obszary do rozwoju. Np. jeżeli ktoś będzie potrzebował wynajmu hali czy wybudowania własnej, w takim przypadku, także Agencja Rozwoju Przemysłu bezie mogła dostarczyć instrumenty finansowe na ten cel. Kielecki Park Przemysłowy powinien dać impuls prorozwojowy dla miasta – dodaje.
Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice podkreśla, że Kielecki Park Przemysłowy to rozwiązanie, które w pierwszej kolejności będzie chciało zaspokoić potrzeby lokalnych firm, ale także inwestorów zewnętrznych.
– W przeszłości Kielce przespały momenty, aby tworzyć atrakcyjne warunki dla różnych sektorów, szczególnie dla dużych firm, atrakcyjne warunki do tego, aby inwestować. Kielecki Park Przemysłowy jest odpowiedzią, właśnie dla wszystkich tych, którzy chcą tu inwestować, ale nie było dla nich miejsca. Zapraszamy wszystkich przedsiębiorców, którzy myślą o rozwijaniu swoich biznesów do tego aby inwestowali w tym miejscu – dodaje.
Marcin Perz zaznacza, że zasób 50 hektarów terenów inwestycyjnych może zostać wykorzystany w ciągu 3 lub 4 lat, dlatego należy przygotowywać kolejne tereny i grunty aby nie stracić na konkurencyjności świętokrzyskiego.
Poseł Marek Kwitek podkreśla, że to bardzo ważne wydarzenie, które daje impuls dla rozwoju przemysłu w Kielcach.
– Są tu też nasze uczelnie, które mogą wpływać na zmiany, jeśli chodzi o innowacyjność i rozwój. Natomiast rolą polskiego rządu jest dawanie odpowiedniego wsparcia finansowego poprzez różnego rodzaju fundusze. Myślę, że to dzisiejsze wydarzenie jest początkiem, ale też zachętą dla innych miasta naszego województwa, np. dla Sandomierza – mówi poseł.
Senator Jarosław Rusiecki przyznaje, że taka inicjatywa była tu wyczekiwana.
– Żeby przestrzenie gospodarcze i inwestycyjne w Kielcach otworzyć i dać impuls rozwojowy dla przedsiębiorczości, szczególnie tej małej i średniej. Doświadczenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” czy współpraca z Agencją Rozwoju Przemysłu i Ministerstwem Rozwoju sprawią, że ten potencjał trzeba będzie wykorzystać – zaznacza senator.
Natomiast senator Krzysztof Słoń dodaje, że każda inicjatywa zwiększająca atrakcyjność terenów Kielc i województwa, witana jest z otwartymi ramionami.
– Przyciąganie inwestorów i tworzenie nowych miejsc pracy dla mieszkańców, to jest rzecz niezwykle potrzebna. Świętokrzyskie Forum Rozwoju jest początkiem dobrej drogi i wykorzystaniem naturalnego potencjału, jakim jest chociażby teren po Browarze Belgia. Mam nadzieję, że niebawem wszyscy będziemy z niego dumni- komentuje senator.
Nowe tereny inwestycyjne powstaną na 50 hektarach powierzchni po byłym Browarze Belgia, przy ulicy Ściegiennego.