Świętokrzyscy policjanci będą obchodzić jutro (21 lipca) swoje święto. Na uroczystości zaprasza mieszkańców regionu nadinspektor Jarosław Kaleta, komendant wojewódzki policji w Kielcach.
Wojewódzkie obchody Święta Policji rozpocznie o godz. 10 msza św. w bazylice katedralnej. Część oficjalna – w południe na placu Artystów, później natomiast odbędzie się piknik w parku miejskim.
– Przygotowaliśmy wiele atrakcji dla dorosłych i dla dzieci. Będzie można aktywnie spędzić czas – zapowiedział komendant.
Nadinspektor Jarosław Kaleta podkreślił, że Święto Policji, to okazja, by podsumować funkcjonowanie służby w minionym roku. Stwierdził, że był on dobry dla funkcjonariuszy, a nasze województwo jest regionem bezpiecznym.
– Policja świętokrzyska czyni wiele na rzecz bezpieczeństwa i porządku w regionie. Świadczą o tym liczby. Ogółem mamy dynamikę przestępczości na poziomie 70 proc., czyli o 3 tys. mniej czynów karalnych zostało popełnionych w porównaniu do poprzedniego roku. Niestety policjanci służby drogowej odnotowali wzrost liczby ofiar śmiertelnych w wypadkach – powiedział. Dodał, że główną przyczyną wypadków drogowych jest nadmierna prędkość.
Gość Radia Kielce poinformował, że jednym z ważnych celów policji i rządu jest przywracanie posterunków w mniejszych miejscowościach.
– Jesteśmy na etapie odtwarzania posterunków w Bogorii i Wiślicy. Planujemy kolejne: w Łoniowie i Wodzisławiu. Jest to jednak proces, który wymaga pewnej analizy. Bierzemy pod uwagę usytuowanie jednostki, analizujemy stan bezpieczeństwa, czy jest zasadne odtworzenie posterunku w danej miejscowości. Współpracujemy w tej sprawie z samorządami, które deklarują zarówno wsparcie finansowe, jak i chęć przekazywania działek na ten cel – wyjaśnił.
Jarosław Kaleta poinformował też, że w Kielcach rozpoczyna się budowa siedziby Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Wartość inwestycji wyniesie ponad 50 milionów złotych. Trwa także remont i rozbudowa Komendy Powiatowej Policji w Opatowie. W tym roku oddany do użytku będzie komisariat policji w Sędziszowie.
Komendant świętokrzyskiej policji dodał, że poszukiwani są funkcjonariusze do służby.
– Mamy około 80 dodatkowych etatów. Te wakaty musimy zapełnić, dlatego zachęcamy, by wstępować w szeregi naszej formacji. Każdy może spełnić swoje marzenia i oczekiwania, bo ta służba jest bardzo ciekawa – dodał. Zaznaczył, że proces rekrutacji jest dość skomplikowany, bo przyjmowane są osoby, spełniające określone warunki.
– To są osoby, które mają specjalistyczną wiedzę, są sprawne fizycznie, ale też psychicznie. Test psychologiczny jest tak skonstruowany, by móc ocenić cechy osobowościowe przyszłych funkcjonariuszy. Szczegółowe informacje można uzyskać w działach kadr poszczególnych jednostek – powiedział.
Nadinspektor dodał, że po etapie rekrutacji następuje uroczyste ślubowanie, a następnie sześciomiesięczne szkolenie zawodowe przyszłych policjantów. Potem nowi funkcjonariusze kierowani są do oddziałów prewencji, gdzie przechodzą okres adaptacji do służby. Po trzech miesiącach wracają do jednostek macierzystych.
Komendant wojewódzki policji, podsumowując miniony rok stwierdził, że bolączką funkcjonariuszy jest duża liczba oszustw wobec seniorów.
– Przestępcy stosują metody „na wnuczka”, „na policjanta”, dlatego policja podejmuje wiele działań profilaktycznych, zapobiegawczych. W ubiegłym roku skutecznych wyłudzeń w województwie świętokrzyskim było 50 na łączną kwotę ponad 5 mln zł. Do 18 lipca tego roku dokonano 49 oszustw na kwotę ponad 2 milionów 700 tys. zł – dodał.
Nadinspektor Jarosław Kaleta zaapelował o roztropność i zgłaszanie policji prób oszustwa.