Urząd Transportu Kolejowego podał dane dotyczące wymiany pasażerskiej na stacjach w Polsce w 2022 roku. Trzeci rok z rzędu najwięcej pasażerów odnotowano we Wrocławiu. Kielce w tym zestawieniu zajmują odległą pozycję.
Urząd Transportu Kolejowego poinformował, że stacja Wrocław Główny obsłużyła w 2022 roku łącznie 26,4 mln pasażerów. – To wzrost o 54 proc. w porównaniu do 2021 roku – podaje UTK. Drugie miejsce, podobnie jak rok temu, zajął Poznań Główny, a trzecią pozycję Kraków Główny.
UTK podkreśla, że w 2022 roku wpływ pandemii koronawirusa na przewozy pasażerskie był zdecydowanie mniejszy niż w 2021 roku. Pasażerowie chętniej korzystali z transportu zbiorowego, a przewoźnicy rozwijali ofertę. Większe przewozy związane były także z wybuchem wojny w Ukrainie i przejazdami uchodźców do lub przez Polskę. Wszystkie te aspekty sprawiły, że liczba pasażerów osiągnęła w 2022 roku rekordowy poziom 342,2 mln osób.
Zielona Góra liderem wzrostu
Wszystkie duże miasta zanotowały wzrost wymiany pasażerskiej w 2022 roku. Największy, bo aż 171-procentowy, odnotowano w Zielonej Górze. Ok. 70-procentowy wzrost odnotował Lublin i Kraków. Ogólna wielkość wymiany pasażerskiej osiągnęła rekordowy poziom 681,7 mln wsiadających i wysiadających. To wzrost o 39,3 proc. w stosunku do 2021 roku, a zarazem rekordowa wielkość odnotowana w ciągu ostatnich 10 lat (w 2019 roku odnotowano wymianę pasażerską na poziomie 669 mln wsiadających/wysiadających).
W 2022 roku miastem o największej wymianie pasażerskiej spośród wszystkich stolic województw była Warszawa z wynikiem 95,2 mln pasażerów (wzrost o 35,2 proc. w porównaniu do 2021 roku). Z danych UTK wynika również, że na warszawskich stacjach odnotowano największą średnią liczbę pociągów na godzinę. Na pierwszym miejscu pod tym względem jest Warszawa Zachodnia obsługująca średnio 32 pociągi na godzinę (dla porównania: liczba operacji lotniczych wykonywanych w ciągu godziny na lotnisku Fryderyka Chopina w Warszawie – ok. 42).
Stacje z największą liczbą pasażerów
W 2022 roku wymianę pasażerów na poziomie powyżej 10 tysięcy osób dziennie odnotowano na 25 stacjach. Były to stacje (od największej): Wrocław Główny, Poznań Główny, Kraków Główny, Katowice, Warszawa Wschodnia, Gdynia Główna, Warszawa Centralna, Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz, Warszawa Zachodnia, Warszawa Śródmieście, Sopot, Szczecin Główny, Gdynia Wzgórze Św. Maksymiliana, Bydgoszcz Główna, Grodzisk Mazowiecki, Skierniewice, Gdańsk Oliwa, Opole Główne, Żyrardów, Rzeszów Główny, Mińsk Mazowiecki, Warszawa Wileńska, Pruszków, Łódź Fabryczna.
Wymiana pasażerska w przedziale między 1 tys. a 10 tys. pasażerów dziennie miała miejsce na 303 stacjach. Pozostałe 2 541 stacje to te, na których odnotowano mniej niż tysiąc pasażerów dziennie.
Kielce, Skarżysko-Kamienna i… Sędziszów
W województwie świętokrzyskim liderem pod względem liczby pasażerów są, co nie zaskakuje, Kielce. W 2022 roku stacja obsłużyła 2,48 mln podróżnych, a więc średnio 6,8 tys. osób w ciągu doby. Z danych Urzędu Transportu Kolejowego wynika, że „średnia wymiana pasażerska na jedno zatrzymanie” – czyli na jeden pociąg – wyniosła 70 osób. UTK podał także, że wzrost wymiany pasażerskiej w Kielcach w minionym roku wyniósł 46,15 proc.
Kolejne miejsca w województwie świętokrzyskim pod względem liczby pasażerów zajęły stacje Skarżysko-Kamienna – 1,27 mln osób (średnio 3,5 tys. na dobę) oraz Sędziszów – 620 tys. (1,7 tys.).
Szczegółowe dane dotyczące wymiany pasażerskiej w 2022 roku i poprzednich latach są dostępne na stronie internetowej Urzędu Transportu Kolejowego.