Kielecka rada miasta zgodziła się na wniesienie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie decyzji wojewody świętokrzyskiego dotyczącej unieważniania uchwały rady miasta podjętej na majowej sesji. Dokument dotyczył wyrażenia zgody na realizację inwestycji deweloperskiej w trybie ustawy lex deweloper przy al. Szajnowicza-Iwanowa w Kielcach.
Przypomnijmy, że według uzasadnienia przedstawionego przez urząd wojewódzki, realizacja inwestycji mieszkaniowej w tym miejscu zakłóci ustalone w studium kierunki zagospodarowania przestrzennego miasta. Zgodnie z dokumentem przyjętym przez miejskich radnych w 2000 roku, obszar ten jest bowiem przeznaczony pod budowę wielkopowierzchniowych obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. metrów kwadratowych. Z kolei funkcja mieszkaniowa jest tu dopuszczona, ale tylko w ograniczonym zakresie.
– Chcemy raz na zawsze wyjaśnić kwestię tego zapisu, tak aby takie problemy nie powtarzały się w przyszłości. Podjęcie tej uchwały pomoże w zrobieniu porządku w stosowaniu prawa. Tym bardziej, że to studium będzie stosowane jeszcze przez trzy lata – tłumaczy.
O tym, że kwestia ta wymaga jednoznacznego wyjaśniania przekonany jest także radny Zdzisław Łakomiec, przewodniczący komisji ładu przestrzennego i gospodarki nieruchomościami z klubu Prawa i Sprawiedliwości.
– Zapis „ograniczony zakres dla zabudowy mieszkaniowej” jest niemierzalny i niezdefiniowany. W kilku miejscach na mapie studium pojawiają się miejsca, gdzie takie określenie występuje i aby uniknąć w przyszłości podobnych niedomówień powinniśmy skierować tę sprawę do rozstrzygnięcia przez sąd – dodaje.
Przypomnijmy, że decyzja o wyrażeniu zgody na rozbudowę osiedla Grabina zapadła podczas majowej sesji Rady Miasta Kielce. Zgoda na tę inwestycję zyskała aprobatę prawie całej rady miasta, głosowało za nią 23 z 25 radnych. Inwestor, wydawnictwo Juka-91, powiązane z posłem Adamem Cyrańskim z Koalicji Obywatelskiej, chciał wybudować trzy bloki, w których miało być zlokalizowane około pół tysiąca nowych mieszkań oraz 10 lokali usługowych. Planowano także utworzenie 659 miejsc postojowych, w tym 614 w garażach podziemnych i 35 na zewnątrz. Inwestycja miała być drugim etapem zakończonej w lutym tego roku budowy osiedla Grabina, w ramach którego powstały 153 mieszkania.
Za projektem uchwały dotyczącej zaskarżenia decyzji wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego głosowało 20 radnych. Przeciw był jedynie Marcin Stępniewski z klubu PiS. Od głosu wstrzymała się Anna Myślińska z Koalicji Obywatelskiej. W głosowaniu nie brało udziału troje radnych: Piotr Kisiel i Monika Słoniewska – PiS oraz Katarzyna Suchańska – BiN.