Ponad dwudziestu młodych artystów wzięło udział w finale I Międzynarodowych Mistrzowskich Kursów Pianistycznych w Kielcach.
Jednym z uczestników jest Maciej Jończyk, który na fortepianie gra od kilkunastu lat. Swoją przygodę z muzyką zaczął w wieku 6 lat. Jak sam przyznaje, to nie jest pierwszy kurs w jakim bierze udział.
– Organizatorzy chcą rozwijać to wydarzenie. Mają wiele wspaniałych pomysłów, a należy zaznaczyć, że już teraz te warsztaty są na bardzo wysokim poziomie. Świetna kadra znanych i uznanych profesorów. Sam kurs jest niezwykle rozwijający. Myślę, że ta inicjatywa ma ogromny potencjał – podkreśla.
Organizatorem warsztatów było Stowarzyszenie „Przestrzenie Kultury”. Anna Wielgus-Nowak, prezes organizacji oraz dyrektor I Międzynarodowych Mistrzowskich Kursów Pianistycznych w Kielcach wyjaśnia, że wybór stolicy regionu świętokrzyskiego jak miejsca organizacji wydarzenia był oczywisty.
– Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach posiada świetne zaplecze. Zwłaszcza pod względem posiadanych instrumentów. Zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Słyszymy to także od wykładowców oraz kursantów. Szczególnie ci drudzy są zachwyceni panującymi tu warunkami, możliwościami rozwoju oraz tym, że mogą wystąpić na tak dużej scenie – mówi.
– Część uczestników przyjechała do nas z regionu. Jednak mam też kursantów z Warszawy, Krakowa, Poznania, a także z Bydgoszczy, czy Łodzi. Ponadto są również osoby z Niemiec oraz Chin. Cieszę się z tego rezultatu i liczę, że w przyszłych edycjach wydarzenie będzie jeszcze większe. Już teraz wiemy, że nie brakuje zainteresowanych z innych krajów Europy – dodała Anna Wielgus-Nowak.
Grzegorz Nowak, koordynator I Międzynarodowych Mistrzowskich Kursów Pianistycznych wyjaśnia, że główną ideą warsztatów jest stworzenie uczestnikom kursu możliwości obcowania z najlepszą kadrą pedagogiczną.
– Na co dzień ci młodzi ludzie nie mają z nimi kontaktu. Tu mogą w bardzo krótkim czasie otrzymać wiele cennych wskazówek. Istotą są właśnie indywidualne zajęcia z mistrzami. Oprócz tego, w tym roku nie zabrakło też zajęć z innych dziedzin. Przykładowo self management, czyli wykładów na temat samorozwoju lub jak zdobywać fundusze na swoje koncerty – wyjaśnia.
Z kolei Anna Parkita, dyrektor artystyczny warsztatów informuje, że zajęcia w ramach kursu były prowadzone przez pedagogów z Polski oraz zza granicy. Byli to wykładowcy z Akademii Muzycznej w Krakowie, Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie, a także nauczyciele z Hamburga i Londynu.
– Wydarzenie jest skierowane do uczniów szkół podstawowych, średnich, studentów, a także absolwentów akademii muzycznych – tłumaczy.
Wszyscy uczestnicy kursu otrzymali certyfikaty ukończenia szkolenia.