Kilkadziesiąt osób obejrzało film „Obywatel Kane” w reżyserii Orsona Wellesa, który został zaprezentowany w ramach „Filmowych Piątków”, w ogrodach Radia Kielce.
Prof. Włodzimierz Batóg podkreślił, że jest to jeden z najwybitniejszych filmów na świecie. Mimo, że powstał w 1941 roku jest obrazem przełomowym.
– To jest bardzo złożony, wieloaspektowy film. Począwszy od dwuznacznego tytułu poprzez pokazanie bardzo kontrowersyjnej, czy bardzo znanej postaci jako takiego motywu przewodniego, na którym zbudowano postać Charlesa Fostera Kanea, czyli głównego bohatera. Film, który pokazuje pewnego rodzaju ideał amerykański, tzw. „American dream”, który chyba został zakwestionowany w tym filmie – zaznacza.
Włodzimierz Batóg zwraca uwagę na doskonałą, jak na tamte czasy pracę kamery.
– Doskonale skonstruowane zdjęcia, rewelacyjnie filmowane i pokazywane w sposób, którego w kinie amerykańskim w latach 20 – 30 – tych XX wieku nie pokazywano. Kamera pokazuje wieloplanowość, różnego rodzaju cienie, półcienie, grę świateł, grę kolorów. Jest to wybitny i bardzo nowatorski, jak na 1941 rok film – dodaje.
Część widzów, która przyszła na prelekcję znała film, a część chciała miło spędzić piątkowy wieczór.
– Znam ten film. To jest klasyka kina. Obraz, który ukształtował ówczesną kinematografię. Super, że mogłem go ponownie obejrzeć. To jest chyba najlepszy sposób oglądania filmów latem, bo po co chować się w kinie, jak jest taka piękna pogoda – mówił jeden z widzów. – Cieszymy się, że coś takiego w Kielcach jest, że można aktywnie, ale też kulturalnie spędzać wakacyjne wieczory – mówili kolejni.
Fabuła filmu „Obywatel Kane jest oparta na biografii autentycznej postaci amerykańskiego magnata prasowego Williama Randolpha Hearst’a. Człowieka, który za pomocą środków masowego przekazu kreował rzeczywistość. Film pokazuje również w jaki sposób kino też może przyczynić się do jej kształtowania.
Za tydzień 28 lipca, w ramach „Filmowych piątków” Radia Kielce będzie można obejrzeć film „Wilcze echa” z 1968 roku w reżyserii Andrzej Trzos-Rastawieckiego, pokazujący zniekształcony obraz Polskiego Podziemia Niepodległościowego. Początek o godzinie 21.00.
Wyświetl ten post na Instagramie