W Lisowie mieszkają największe na świecie gryzonie o bardzo sympatycznym wyglądzie, które od dłuższego czasu są niezwykle popularne w mediach społecznościowych.
Kapibary, bo o nich mowa są roślinożernymi zwierzętami wodno-lądowymi, które w naturze występują na terenie Ameryki Południowej. Osiągają masę ciała przekraczającą niejednokrotnie 60 kilogramów.
W ogrodzie zoologicznym w Lisowie mieszka sześć tych zwierząt, a ich wybieg jest oblegany przez odwiedzających. Mimo, iż są to zwierzęta stadne, proces akceptacji nowych osobników nie zawsze jest łatwy – przyznaje Paweł Zawadzki właściciel placówki.
– Pierwsza kapibara jaka zamieszkała w naszym zoo to był samiec, który przez dwa lata był sam. W tym czasie szukaliśmy dla niego samic, a ze względu na to, że nie jest to łatwe, ten proces trwał tak długo. Udało nam się pozyskać dwie samice, ale niestety samiec zaakceptował tylko jedną z nich. Drugą przenieśliśmy do sąsiedniego wybiegu i od razu zaczęliśmy poszukiwania kolejnych osobników. To się udało i obecnie mam dwie rodziny kapibar – wyjaśnia.
Kapibary mają dość krępą budowę ciała, dużą głowę z małymi uszami zlokalizowanymi na jej szczycie oraz krótkie, mocne łapy zakończone pazurami. Są świetnymi pływakami – podkreśla Paweł Zawadzki.
– Jest to gryzoń, który bardzo dużo czasu spędza w wodzie. Doskonale nurkuje i potrafi wytrzymać pod wodą bez wynurzania się nawet kilka minut. Kapibary łatwo się oswajają, ale trzeba pamiętać o tym, że mają duże i silne przednie zęby, które rosną całe życie. Nie polecam wyciągania dłoni, aby pogłaskać, czy dotknąć kapibarę bo może się to zakończyć dotkliwymi obrażeniami – przestrzega.
Zwierzę obdarzone jest świetnym wzrokiem, słuchem i węchem. Skóra kapibary jest cienka, brązowa, pokryta rzadką, szorstką sierścią o czerwono-brązowym zabarwieniu na grzbiecie, a żółto-brązowym na brzuchu. Co ciekawe, mimo dużej masy potrafią w biegu osiągnąć prędkość nawet 35 kilometrów na godzinę. Mogą żyć 8-10 lat na wolności, a około 12 lat w niewoli.
„Leśne Zacisze” jest pierwszym i jedynym w województwie świętokrzyskim zoo. Placówka powstała w 2002 roku, a w 2016 roku uzyskała oficjalny status ogrodu zoologicznego. Zamieszkuje w nim około 120 gatunków zwierząt, w sumie około 600 sztuk, pochodzących z sześciu kontynentów.