Legendarny Jan Ptaszyn Wróblewski, duet Doroty Miśkiewicz i Brazylijczyka Toninho Horty, Włodek Pawlik i oktet Marka Pospieszalskiego – między innymi ci wykonawcy wystąpią podczas 21. edycji Targi Kielce Jazz Festival Memorial To Miles. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 21 do 24 września w Kieleckim Centrum Kultury.
Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce zapowiada, że tegoroczne wydarzenie potrwa cztery dni i będzie prezentowało bardzo różne formy jazzu.
– Od form bardziej kameralnych, jak np. Trio Włodka Pawlika – jedynego polskiego laureata nagrody Grammy, najbardziej znanej nagrody muzycznej na świecie, aż po spektakl muzyczny o Krzysztofie Komedzie. Ten odbędzie się 21 września. Pozostałe dni będą wypełnione bardzo różnorodną muzyką, o dużej rozpiętości stylistycznej, bo będą młodzi ludzie z zespołu Skalpel, którzy poruszają się już na krawędzi jazzu, aż po polskiego klasyka, jakim jest Jan Ptaszyn Wróblewski – zapowiada.
Prezes Targów Kielce zwraca uwagę także na jeden z koncertów, który zaplanowano na 23 września.
– Myślę, że jedną z głównych gwiazd festiwalu będzie Dorota Miśkiewicz, która wystąpi w towarzystwie brazylijskiego kompozytora i gitarzysty Toninho Horty, w sobotę – zaznacza.
„Nim wstanie dzień” pamięci Komedy
Upamiętniający legendarnego trębacza Milesa Davisa festiwal rozpocznie się wspomnieniem Krzysztofa Komedy. W czwartek, 21 września, widzowie obejrzą projekt muzyczno-teatralny „Nim wstanie dzień”, dedykowany pamięci artysty. Spektakl opowiadał będzie o życiu, karierze oraz tragicznym wypadku − bezpośredniej przyczynie śmierci jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów oraz pianistów jazzowych XX wieku. Jest to pierwsza w Polsce interdyscyplinarna produkcja integrująca grę aktorską, muzykę w wykonaniu kwartetu jazzowego oraz wizualizacje, tworząc niejednoznaczny i tajemniczy obraz Krzysztofa Komedy.
Skalpel i Yazz Ahmed w Kielcach złamią reguły jazzu
Z kolei piątek, 22 września, będzie należał do oryginalnych brzmień jazzowych. W towarzystwie live bandu popis da Skalpel – elektroniczny duet będący jedną z głównych marek eksportowych polskiego jazzu. Marcin Cichy i Igor Pudła od lat łączą inspirację lokalną jazzową tradycją z fascynacją możliwościami muzyki elektronicznej.
Podczas piątkowego wieczoru na scenie Kieleckiego Centrum Kultury wystąpi także kwartet Yazz Ahmed, czołowej trębaczki nowego pokolenia w Europie. W ciągu ostatniej dekady brytyjsko – bahrajńska artystka skrupulatnie pracowała nad przynależnością do grona tych, którzy zmieniają reguły gry w jazzie. Zaskakujących brzmień nie braknie.
Wieczór z Ptaszynem i… polsko – brazylijską bossanovą
Jak zapewniają organizatorzy, weekend przyniesie poruszenie. W sobotę, 23 września, na scenie pojawi się mistrz, człowiek, bez którego polski jazz byłby w zupełnie innym miejscu – Jan Ptaszyn Wróblewski. Historia polskiego jazzu nierozerwalnie związana jest z jego twórczością. Na autorskiej audycji Ptaszyna „Trzy kwadranse jazzu” w Radiowej Trójce wychowały się całe pokolenia miłośników gatunku. Artyście na scenie będą towarzyszyć wybitni muzycy tworzący z nim kwartet – pianista Wojciech Niedziela, basista Andrzej Święs i perkusista Marcin Jahr.
Na koncercie legendy sobotni wieczór się nie zakończy. Chwilę później widzowie wsłuchają się w efekty współpracy Doroty Miśkiewicz i Toninho Horty, ikony brazylijskiej bossanovy. A będą to dźwięki, które powstawały w mieście wiecznego słońca, Rio de Janeiro. Artyści wykonają nie tylko najpiękniejsze piosenki należące do kanonu muzyki brazylijskiej, ale i kompozycje Toninho Horty. Niespodzianką będą też nowe interpretacje autorskich piosenek Doroty Miśkiewicz pochodzących z płyty „Caminho”.
Finał Memorial To Miles z Pawlikiem i Pospieszalskim
Niedzielne jazzowe spotkanie (24 września) rozpocznie trio Włodka Pawlika, kielczanina i pierwszego Polaka, który otrzymał statuetkę Grammy – najważniejsze wyróżnienie amerykańskiego przemysłu fonograficznego. W jego dorobku znajduje się kilkadziesiąt autorskich płyt, wiele dzieł muzyki filmowej, teatralnej, kompozycji orkiestrowych, muzyka do baletu, opera, kantata, dwa koncerty fortepianowe, utwory wokalne. Cechą charakterystyczną twórczości Pawlika jest wyjątkowa łatwość i naturalność, z jaką porusza się w swojej twórczości posługując się różnorodnymi technikami w komponowaniu muzyki.
Zaś na finał Targi Kielce Jazz Festival Memorial To Miles zagra oktet Marka Pospieszalskiego, dla wielu najistotniejszy w polskim jazzie projekt ostatnich lat. Zespół tworzy plejada polskich muzyków sceny jazzowej i niezależnej pokolenia 80/90. Każdy z nich jest wielką indywidualnością i prowadzi własne projekty. Na scenie obok Marka Pospieszalskiego staną więc saksofonista tenorowy Piotr Chęcki, trębacz Tomasz Dąbrowski, skrzypek Tomasz Sroczyński, gitarzysta Szymon Mika, pianista Grzegorz Tarwid, kontrabasista Max Mucha oraz perkusista Qba Janicki.
Można już kupić bilety. Są dostępne w kasie Kieleckiego Centrum Kultury oraz na kck.bilety24.pl. Karnet – 199 PLN
Program:
21 września/ Duża Scena KCK/ 49 PLN
Godz. 19.00 „Nim wstanie dzień” – Muzyczny spektakl o Krzysztofie Komedzie Trzcińskim
22 września/ Duża Scena KCK/ 89 PLN
Godz. 19.00 Skalpel
Godz. 20.30 Yazz Ahmed Quartet
23 września/ Duża Scena KCK/ 89 PLN
Godz. 18.00 Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet
Godz. 20.00 Dorota Miśkiewicz & Toninho Horta
24 września/ Duża Scena KCK/ 89 PLN
Godz. 18.00 Włodek Pawlik Trio
Godz. 20.00 Marek Pospieszalski Oktet