Zagraniczni piłkarze pochodzili z 41 krajów. Najliczniej reprezentowani byli Serbowie, których dotychczas w „żółto-czerwonych” barwach grało dziesięciu. Ex equo drugie miejsce pod tym względem zajmują zawodnicy z Brazylii oraz Hiszpanii. Podium zamyka siedmiu Bośniaków.
Najwięcej goli jeśli chodzi o obcokrajowców zdobył Edi Andradina. Brazylijczyk w 117 spotkaniach trafił do siatki rywali 29 razy. Drugie miejsce i 20 goli to wynik należący do Elii Soriano, zaś 17 goli dla Korony strzelił Pavol Stano.
Najlepszym asystentem także jest Edi, który 34 razy obsługiwał partnerów kluczowymi zagraniami. Drugi w tej statystyce jest Marokańczyk Nabil Aankour, który w 90 występach zaliczył 18 asyst. Trzeci z 12 ostatnimi podaniami jest Vlastimir Jovanović.
Największą liczbą występów może pochwalić się Bośniak Vlastimir Jovanović. Popularny „Jovka” zagrał dla kieleckiego zespołu 179 razy. Brazylijczyk Hernani ustępuje mu pod tym względem o 8 spotkań (171). Podium uzupełnia Radek Dejmek (139).
Największą karierę po Koronie zrobił bez wątpienia kanadyjski bramkarz Milan Borjan. Po pobycie w Kielcach, gdzie kibice go pokochali za świetne interwencje, ale także ekspresyjny charakter, przez sześć sezonów reprezentował barwy Crveny Zvezdy Belgrad, z którą sześciokrotnie zdobył mistrzostwo Serbii i trzykrotnie krajowy puchar. Ponadto miał okazje wystąpić w 14 meczach Ligi Mistrzów.
Dość nieoczekiwanie mocno wybił się również Rodrigo Zalazar. Urugwajczyk rozegrał dla Korony zaledwie osiem spotkań i w Kielcach furory nie zrobił. Później trafił do FC Sankt Pauli (34 mecze i 6 goli na poziomie 2. Bundesligi), następnie został zawodnikiem FC Schalke 04, gdzie rozegrał m.in. 22 spotkania w 1. Bundeslidze (1 gol, 6 asyst). W letnim okienku transferowym przeniósł się do portugalskiej ekstraklasy – do SC Braga.
Co najmniej kilku spośród wszystkich zagranicznych graczy Korony odgrywało natomiast w zespole rolę marginalną. Byli to m.in. Japończyk Seji Saito oraz Nikon „El maestro” Jevtić, którzy nie doczekali się nawet debiutu w pierwszej drużynie, a już się z nimi żegnano. Niewiele lepiej było z dwoma Anglikami. Johnny Spike Gill i D’sean Theobalds nie prezentowali odpowiedniego poziomu i jak do tej pory więcej piłkarzy tej narodowości w Koronie nie było.
ZESTAWIENIE WSZYSTKICH ZAGRANICZNYCH ZAWODNIKÓW KORONY KIELCE*
*(od czasów kiedy kielecki klub po raz pierwszy awansował do rozgrywek ekstraklasy w roku 2005).
10 – Serbia – Nemanja Miletić, Aleksandar Bielica, Nikola Mijajlović, Vanja Marković, Zlatan Alomerović, Ivan Marković, Milan Radin, Bojan Cecarić, Aleksandar Vuković, Nikon El Maestro
8 – Brazylia – Hernani, Hermes, Edi, Leandro, Dirceu, Edson, Luis Carlos, Rafael Porcellis
8 – Hiszpania – Adrian Dalmau, Airam Cabrera, Nono, Dani Abalo, Miguel Palanca, Roberto Corral, Hugo Diaz, Ivan Marquez
7 – Bośnia i Hercegowina – Adnan Kovacević, Zvonimir Petrović, Vlastimir Jovanović, Luka Kukić, Zlatko Janijić, Ognjen Gnjatić, Ivan Jukić
5 – Słowacja – Dalibor Takac, Pavol Stano, Lukas Janić, Erik Pacinda, Michal Pesković
4 – Kanada – Marcus Godinho, Milan Borjan, Dominick Zator, Charlie Trafford
4 – Litwa – Vytautas Cerniauskas, Andrius Skerla, Tadas Kijanskas, Paulius Paknys
3 – Chorwacja – Mario Zebić, Marko Pervan, Oliver Petrak
Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności. Rozumiem