Funkcjonujący od roku w Strzałkowie w gminie Stopnica, Inkubator Przetwórstwa Rolnego cieszy się ogromnym zainteresowaniem producentów. Wyprodukowano w nim do tej pory 92 tys. litrów soków.
Każdy może przetworzyć tam swoje owoce i warzywa na produkty o dłuższej przydatności do spożycia, np. soki lub susz owocowy i warzywny i sprzedać je po atrakcyjnej cenie – zachęca Mirosław Rajtar, zastępca burmistrza.
– Głównie produkujemy sok jabłkowy, ale również malinowy czy truskawkowy. Natomiast jeżeli chodzi o soki warzywne, to raczej należą one do rzadkości. Stanowią domieszkę do soków owocowych. Czyli soki np. marchwiowo-jabłkowe – zaznacza.
Przy inkubatorze funkcjonuje również kontenerowa gazowa suszarnia owoców i warzyw, ale produkcją suszu zainteresowanie jest o wiele mniejsze. Związane to jest z wysokimi kosztami związanymi z zakupem gazu ziemnego – dodaje zastępca burmistrza.
Projekt cieszy się dużą popularnością. Z inkubatora korzystają nie tylko rolnicy z gminy Stopnica, ale również z ościennych miejscowości: Buska-Zdroju czy Nowego Korczyna. Bardzo sobie chwalą inkubator. Zaznaczają, że jest to dla nich dodatkowe źródło dochodu.
– Jesteśmy zadowoleni, możemy w pełni wykorzystać uprawiane owoce i warzywa. Mamy ekologiczne przetwory, soki dobrej jakości, 100 proc. naturalne. Wiadomo, że każdy chce dobrze zarabiać na rolnictwie – mówili rozmówcy Radia Kielce.
Damian Broński, jeden z pracowników inkubatora mówi, że z uwagi na duże zapotrzebowanie także na sok z wiśni, i czereśni, w tym roku, oferta inkubatora poszerzyła się o usługi związane z drylowaniem owoców. Dodał, że w ubiegłym sezonie zainteresowanie było tak duże, że obiekt pracował na dwie zmiany.
– Jeżeli chodzi o owoce pestkowane, to dziennie przetwarzamy od 600-700 kg. Jeśli chodzi o jabłka, to jesteśmy w stanie przetworzyć od 4 do 5 ton owoców – dodaje.
Mieszkańcy i rolnicy, którzy korzystają z inkubatora, ponoszą jedynie koszty, związane z wyprodukowaniem soku. Soki nalewane są w worki typu bag-in-box o pojemności 3 lub 5 litrów. Koszty produkcji wynoszą odpowiednio 6 i 8 zł. Soki poddawane są pasteryzacji w temperaturze powyżej 80 stopni Celsjusza, ale istnieje też możliwość produkcji soku niepasteryzowanego. W przypadku pestkowania owoców zapłacimy złotówkę więcej.
Zarządcą inkubatora jest Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Stopnicy. Wszystkie osoby chcące skorzystać z usług inkubatora muszą poprzedzić dostawę owoców i warzyw rejestracją telefoniczną od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, nr tel.: 503 109 521.