Kompleks rekreacyjny z ciepłymi basenami, uzdrowisko lub źródło wody mineralnej – możliwości, które otwierają się przed gminą Smyków, dzięki odwiertowi geotermalnemu na południu zalewu w Sielpi. Wykonawca rozpoczyna prace wiertnicze.
14 hektarów gruntu, sąsiadującego z zalewem należy do gminy Smyków. Miejsce z widokiem na wodę, tuż przy polu campingowym ma wkrótce zyskać nowy charakter.
Bogdan Noga z firmy Multiconsult Polska, który przygotował dokumentację niezbędną do wykonania odwiertu informuje, że otwór będzie miał głębokość około 1,2 tys. metrów.
– Tym otworem będziemy badać, jaką wodę można tu pozyskać. Spodziewamy się wody termalnej o temperaturze około 35 stopni Celsjusza. Liczymy na to, że będzie wypływać z otworu w ilości 30 metrów sześciennych na godzinę – mówi.
Wójt Smykowa, Jarosław Pawelec liczy na to, że pozyskiwanie ciepłej wody w Wólce Smolanej może przyczynić się do dużego rozwoju gminy. Da możliwość budowy kompleksu rekreacyjnego z basenami termalnymi lub uzdrowiska.
– To ogromna szansa dla naszej gminy. Sielpia jest znanym ośrodkiem wypoczynkowym, który przyciąga tysiące turystów. Chcemy uzupełnić jej ofertę. Według koncepcji przygotowanej 2 lata temu, w pierwszym etapie inwestycji przygotujemy całe zaplecze, infrastrukturę, parkingi, pole namiotowe, campingowe, a także otwarte baseny. Jeżeli woda będzie miała co najmniej 20 stopni Celsjusza, możemy mówić o basenach geotermalnych.
Z kolei zastępca wójta, Jerzy Duda liczy na to, że odwiert umożliwi wykorzystanie geotermii do ogrzewania domów.
Maszyny wiertnicze są już rozstawione, a prace rozpoczną się 15 sierpnia, by w jak najmniejszym stopniu przeszkadzać turystom po drugiej stronie zalewu. Prace badawcze potrwają 3 miesiące.
Bogdan Noga spodziewa się, że woda będzie miała wysoką mineralizację. Warstwa geologiczna, z której będzie pobierana pochodzi z triasu. Podobna występuje tylko w podhalańskich ośrodkach. W większości miejsc w Polsce pozyskuje się jurajską wodę termalną.
Ostatecznie wartość wody oceni Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, do którego wykonawca prześle próbki z gm. Smyków. Specjaliści dokładnie określą stopień mineralizacji i ewentualne przeznaczenie lecznicze.
Wójt Jarosław Pawelec wyjaśnia, że baseny mają stanowić część dużego parku rozrywki.
– Nad Sielpią ma powstać budynek, w którym będzie restauracja, a tuż przy nim znajdować się będzie wieża widokowa, na szczycie której zawiśnie duży balon. Wczasowicze mogliby latać balonem i podziwiać widoki w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Przewidziano też utworzenie dużej bazy noclegowej z domami na drzewach, przypominającymi domy hobbitów. Cała zabudowa ma być wykonana z drewna i naturalnych materiałów – opisuje wójt.
Atrakcje są na razie tylko koncepcją stworzoną dla gminy, która ma przyciągnąć potencjalnych inwestorów, bo jak wyjaśnia wójt właśnie w kooperacji z prywatnymi firmami można pozyskiwać pieniądze na budowę kompleksów turystycznych.
Przypomnijmy, poszukiwania wód geotermalnych, sukcesem zakończyły się w Cudzynowicach, gdzie odwiert wykorzystano do ogrzewania szkoły. Z kolei w Radoszycach, przy zalewie w Antoniowie, również planowany jest odwiert, jednak gmina dopiero przygotowuje dokumentację i zabiegać będzie o pieniądze na wykonanie prac.
Smyków na wstępne prace, czyli odwierty w poszukiwaniu źródeł geotermalnych otrzymał dofinansowanie w wysokości 9 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całość kosztować ma 11,5 mln zł.