Bezpłatne badania profilaktyczne można wykonać dziś (sobota, 29 lipca) na kieleckim Rynku. Trwa tam Piknik Zdrowia, którego celem jest wczesne wykrywanie chorób.
Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia podkreśla, że każdy chętny może między innymi sprawdzić swój wzrok, a także skład masy ciała.
– Nowością jest profilaktyka wzroku. Zapraszamy wszystkich, ponieważ dziś bez kolejki i bez zapisów można sprawdzić stan swojego zdrowia – zachęca.
Piknik potrwa do 17.00, a pierwsi pacjenci zjawili się na rynku już o 11.00.
– To bardzo fajna akcja, przydatna dla wszystkich. Badania skierowane są zarówno do kobiet, jak i mężczyzn, a także do młodszych mieszkańców regionu – mówiła jedna z kobiet.
– Za darmo sprawdziłam skład masy ciała. Do tej pory nie miałam takiej możliwości. Dostałam też prezent i bardzo się cieszę, że taki piknik został zorganizowany. Jest tu bardzo miła obsługa – zachwalała druga z naszych rozmówczyń.
Katarzyna Gulczyńska, prezes Fundacji Pokonaj Raka zwraca uwagę na to, że województwo świętokrzyskie wyróżnia się na tle pozostałych tym, że posiada specjalny autobus, w którym można wykonać zarówno mammografię, jak i cytologię.
– Smuci mnie jednak to, że jest mała liczba badań. 15 proc. uprawnionych kobiet wykonuje cytologię. Nie potrafimy doceniać tego, co mamy. Cytomammobus to jedyny taki pojazd w Polsce. Apeluję więc, aby korzystać z tej dobroci. Bądźmy zawsze o krok przed chorobą – podkreśla.
Leszek Smorąg, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii zwraca uwagę na fakt, że jest wielu pacjentów, którzy dzięki badaniom przeprowadzonym podczas takich akcji, żyją.
– Niektórzy przyszli konkretnie na piknik, aby sprawdzić stan zdrowia. Inni z kolei zostali zaproszeni przez znajomego, czy członka rodziny. Oni takim badaniom zawdzięczają życie. Takich przykładów w każdym tygodniu jest kilka. Profilaktyka skierowana jest do ludzi, którzy nie mają żadnych objawów – przypomina Leszek Smorąg.
Oprócz badań profilaktycznych, można także porozmawiać z policjantami na temat oszustw metodami „na wnuczka” i „na policjanta”. Aspirant sztabowy Małgorzata Sałapa-Bazak zaznacza, że każdy senior może dowiedzieć się jak uchronić się przed oszustami. – Tych legend, które przedstawiają przestępcy jest mnóstwo. Przestępcy cały czas je zmieniają, dlatego warto być czujnym – dodaje.
Jutro (niedziela, 30 lipca) miasteczko zdrowia przeniesie się na plac przy MOSiR-ze w Pińczowie. Tam spotkanie rozpocznie się 12.00, a zakończy o 17.00.