W Białym Ługu, w gminie Słupia Konecka, uroczyście uczczono 79. rocznicę bitwy, stoczonej z Niemcami przez żołnierzy polskiego podziemia. W 1944 roku, oddział dowodzony przez Cichociemnego – porucznika Adolfa Pilcha, ps. Góra, zwyciężył w potyczce z niemiecką jednostką.
Dziś, (sobota, 29 lipca) 27. Pułk Ułanów im. Króla Stefana Batorego przypomniał walki, jakie toczyły się na tych terenach i upamiętnił bohaterów. Spotkanie rozpoczęło się od mszy świętej w intencji żołnierzy pułku oraz poległych w czasie bitwy w Białym Ługu.
Widzowie mogli obejrzeć rekonstrukcję historyczną walk z udziałem kawalerii i wojska oraz z wykorzystaniem materiałów pirotechnicznych. Było głośno i widowiskowo. Pokaz uzupełniła defilada pododdziałów Wojska Polskiego oraz pokaz musztry paradnej orkiestry wojskowej z Radomia.
Jak powiedział starszy chorąży sztabowy Marcin Buliński, asystent kapelmistrza – w orkiestrze gra 30 żołnierzy, którzy są jednocześnie zawodowymi muzykami. Orkiestra wykonała zgodnie z ceremoniałem wojskowym hymn narodowy.
– Po złożeniu wieńców orkiestra zagrała sygnał na trąbce „Śpij kolego”. Na zakończenie uroczystości wykona pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego, a wisienką na torcie będzie zamknięcie defilady „Warszawianką” – dodał.
Obecny na uroczystości Mariusz Gosek, poseł Suwerennej Polski przyznał, że żołnierze, którzy polegli pod Białym Ługiem i w regionie zasługują na wyjątkową celebrację.
– Co roku w tym miejscu są uroczystości patriotyczne, upamiętniające bohaterów, którzy zwyciężyli w tej potyczce, ale też tych, którzy polegli, czyli mieszkańców Białego Ługu i gminy Słupia Konecka. Czcimy ich dzisiaj w sposób bardzo dostojny – zaznaczył.
Wyjątkowymi gośćmi byli harcerze z Braniewa i żołnierze z 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej, która kontynuuje tradycję 27. Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego.
Organizatorem święta jest Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”, a współorganizatorami: Gmina Słupia Konecka i 9. Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej. Patronat honorowy objął wojewoda świętokrzyski.
Przypomnijmy, 27 października 1944 roku w miejscowości Biały Ług miała miejsce zwycięska bitwa z Niemcami. Starł się z nimi Samodzielny Oddział Partyzancki utworzony z sił Armii Krajowej, wycofującej się spod Warszawy po stłumieniu powstania. 850 polskich żołnierzy pokonało oddział składający się z 900 Niemców. W bitwie zginęło 140 żołnierzy Wehrmachtu i 8 żołnierzy Armii Krajowej.