Bociany powoli szykują się do zimowych odlotów, które rozpoczną się w drugiej połowie sierpnia. Wcześniej jednak do pierwszych lotów przygotowują się młode ptaki. Początki jednak bywają trudne.
Jak informowało Radio Kiele, kilkukrotnie strażacy pomagali młodym, białym bocianom, które podejmowały nieudane próby lotu i wypadały z gniazd w gminie Końskie. Jeśli chodzi o kuzynów bociana białego, czyli chronioną odmianę czarną, dzięki zainstalowanym na wiosnę fotopułapkom nad gniazdami możemy śledzić ich rozwój. W Nadleśnictwie Radoszyce ptaki te jeszcze nie wyfruwają z gniazd.
Damian Mazur z Nadleśnictwa Radoszyce informuje, że moment pierwszych lotów bocianów uzależniony jest od momentu wyklucia, a nie od gatunku.
– Wszystko zależy od tego, kiedy para przyleci i rozpocznie składanie jaj. Nasze bociany są o 3 tygodnie młodsze od ptaków w sąsiednich nadleśnictwach, ponieważ para później przystąpiła do lęgu – tłumaczy.
Dwa bociany czarne, które w tym roku wykluły się w lokalnym lesie na razie wykonują ćwiczenia zanim podejmą próbę opuszczenia gniazda.
– Mocno przybierają na masie i podejmują pierwsze próby odbijania się od gniazda, więc rozwijają się prawidłowo i liczymy, że w połowie sierpnia odbędą pierwsze samodzielne loty – dodaje..
Leśnik wyjaśnia, że w sąsiednich nadleśnictwach starszym bocianom zainstalowano GPS-y, które będą śledzić ich wędrówkę do cieplejszych rejonów globu, czyli Afryki lub Południa Europy.
Damian Mazur mówi, że bocian czarny upodobał sobie lasy w okolicach Rudy Malenieckiej i Radoszyc, ponieważ znajduje się tam wiele stawów rybnych i leśnych mokradeł, które zapewniają pożywienie, czyli ryby, płazy i gady.
Leśnik podkreśla, że bocian czarny różni się od swojego popularniejszego białego kuzyna.
– Jest nieco mniejszy i różni się siedliskiem, które zajmuje. Bocian biały mieszka w okolicy ludzkich domostw, natomiast czarny jest gatunkiem typowo leśnym. Jego barwa też nie jest do końca czarna. To kolor czekoladowy z brunatnymi refleksami – wyjaśnia.
Czarny bocian ma do 1 m. wysokości, a rozpiętość jego skrzydeł sięga 1,5 m. Fotopułapki przy gniazdach bociana czarnego to efekt współpracy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu z Leśnym Zakładem Doświadczalnym SGGW w Rogowie.