Co każdy powinien wiedzieć o naszym regionie? Te najważniejsze informacje pokazuje „Kanon krajoznawczy województwa świętokrzyskiego” – nowa publikacja, którą przygotował dr Cezary Jastrzębski.
Jak wyjaśnia autor, powstanie książki wiązało się inicjatywą z 2000 roku, kiedy światło dzienne ujrzał „Kanon krajoznawczy Polski”. – Komisja Krajoznawcza Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego rekomendowała, żeby podobne kanony powstawały w województwach. Taka inicjatywa zrodziła się też u nas, bo zebrało się grono osób, które chciało taką publikację przygotować. Kiedy były pieniądze, byli też chętni, by tworzyć to wydawnictwo, ale ponieważ zabrakło jakiegoś porozumienia, te pieniądze przepadły. Wtedy pojawił się pomysł, aby zrealizować publikację, a potem myśleć o pieniądzach. Ale tu również te prace się przeciągały – wspomina.
W tym czasie w kolejnych województwach zaczęły się ukazywać stosowne opracowania. Cezary Jastrzębski przestrzegał przed sytuacją kiedy region, którego wizytówką jest turystyka nie będzie miał „Kanonu”. – Odgrażałem się trochę, że jak się nie uda zebrać chętnych do napisania tej publikacji, to sam to zrobię. Tak też się stało. Zarówno fotografie, jak i teksty przygotowałem sam. „Kanon krajoznawczy” zakładał pewne ramy, żeby to była publikacja mająca określony charakter, zarówno pod względem technicznym, jak i merytorycznym – tłumaczy.
Zgodnie ze schematem najpierw zostało zaprezentowane całe województwo, następnie wszystkie powiaty w kolejności alfabetycznej oraz znajdujące się w nich miejscowości. W ten sposób autor opisał 269 obiektów w prawie 200 miejscowościach.
Dr Cezary Jastrzębski przyznaje, że praca nie była łatwa, bo trzeba było wiele informacji zawrzeć na ograniczonej powierzchni, czyli na 284 stronach, bo tyle liczy publikacja. – Przygotowałem tego wstępnego materiału ponad dwa razy tyle, ile było potrzebne. Musiałem odpowiednio podzielić miejsce dla konkretnych powiatów. Niektóre są bardzo atrakcyjne, inne może troszeczkę mniej. Powiat kielecki składa się na przykład z 19 gmin, a powiat pińczowski ma ich tylko pięć. Wyważyć to wszystko było bardzo trudne, stąd o najważniejszych obiektach mogliśmy powiedzieć w minimalnym zakresie. Trzeba też było powiedzieć o tych miejscach nieodkrytych – zaznacza.
Po prezentacji powiatów następuje część, w której pokazany został Świętokrzyski Park Narodowy i parki krajobrazowe województwa świętokrzyskiego. Autor opisuje również wybrane szlaki turystyczne.
Dr Cezary Jastrzębski ubolewa, że zgodnie z założeniem „Kanonu” na pierwszy plan wysunęło się dziedzictwo kulturowe, a na dalszy zeszły elementy dziedzictwa przyrodniczego, krajoznawcze, ale ma nadzieję, że to zmieni się w „Kanonach krajoznawczych”, które powstaną dla poszczególnych powiatów, bo takie również są planowane.
Publikację „Kanon krajoznawczy województwa świętokrzyskiego” będziemy rozdawać na antenie Radia Kielce.