Mikołaj Zieleński – szczyt i zwieńczenie polskiego renesansu w sercu Europy – takie hasło przyświeca IV Świętokrzyskim Dniom Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc. Wydarzenie odbędzie się od 13 sierpnia do 10 września.
Siostra Hanna Szmigielska, pomysłodawczyni i koordynatorka wydarzenia wyjaśnia, że ta odsłona festiwalu ma pokazać, jak wielka jest polska muzyka przełomu renesansu i baroku. – Twórczość naszych kompozytorów jest z pewnością równa tej Monteverdiego, czy Palestriny, największych kompozytorów europejskich. Mikołaj Zieleński jest chyba najwybitniejszym polskim kompozytorem tych czasów. Pisał swoją muzykę w stylu weneckim i wydawał ją w Wenecji. W czasach komunizmu był kłopot z wykonywaniem jego utworów, ponieważ wymagały one całego instrumentarium renesansowego, na którym trzeba umieć na nim grać. Dzisiaj już mamy zespoły polskie, które się tym zajmują – podkreśla.
Podczas festiwalu z tą twórczością zmierzy się zespół z Burgundii Les Traversées Baroques wspólnie z chórem Angelus Cantat z Głubczyc. – Les Traversées Baroques od lat specjalizuje się w wykonawstwie muzyki renesansowej i gra na instrumentach dętych. Ci mistrzowie poprowadzą także dla nas zajęcia dla młodzieży – dodaje koordynator.
Prolog w Wąchocku
Muzyczny prolog tej edycji Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej odbędzie się 13 sierpnia, w Opactwie Cystersów w Wąchocku o godz. 18.00. Siostra Hanna mówi, że to ważne miejsce dla korzeni duchowych naszej kultury. – Odkryjemy całą rodzinę niezwykłych instrumentów – viol renesansowych i barokowych, dzięki Krzysztofowi Firlusowi, który na pewno jest jednym z najwybitniejszych w Europie muzyków grających na violach. Krzysztof wystąpi ze swoją żoną Anną, która jest znakomitą klawesynistką, grającą w całej Europie jako solistka, ale również z największymi orkiestrami – zaznacza.
W kolejnych dniach festiwal zagości w wielu miejscach naszego regionu. Jak podkreśla siostra Hanna, po raz pierwszy jeden z koncertów odbędzie się w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach (9 września), gdzie wystąpi Corina Marti – szwajcarska klawesynistka, specjalizująca się w najstarszych instrumentach klawiszowych.
– Nam przedstawi klawesyn renesansowy i organetto, czyli prototyp organów, które to instrumenty przyjadą specjalnie aż z Bazylei w Szwajcarii, gdzie Corina mieszka i wykłada. Będzie to na pewno niezwykły koncert. Bardzo serdecznie zapraszam, bo miejsce jest wspaniałe i na uwagę zasługuje jego atmosfera duchowa. Ta cisza świetnie nadaje się do zaprezentowania takiej muzyki – mówi.
Koncerty w różnych miejscach regionu
Siostra zwraca uwagę także na koncert w Opactwie Cystersów w Jędrzejowie, zaplanowany na 7 września. – Dedykujemy go Wincentemu Kadłubkowi. Gospodarzem tego koncertu będzie NSZZ „Solidarność” Regionu Świętokrzyskiego i właśnie podczas tego koncertu wystąpi Les Traversées Baroques z Burgundii oraz chór Angelus Cantat z Głubczyc. Ten połączony skład wykona „Ortus de Polonia”, czyli cały repertuar muzyki sakralnej Mikołaja Zieleńskiego. Będzie to przepiękny, oratoryjny koncert. Taki sam, dzień wcześniej odbędzie się w katedrze, w Sandomierzu. To będą największe koncerty – dodaje.
Będzie także wiele wydarzeń z udziałem mniejszych składów. Np. Trio Madrygałowe, złożone z sopranistki, osoby grającej na cornetto, czyli na cynku – renesansowym instrumencie dętym i z organisty – klawesynisty wystąpi w kieleckiej dawnej synagodze (2 września), w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (3 września) oraz w kościele pw. św. Jana Pawła II w Kielcach (4 września). Będzie również koncert w Ekomuzeum w Starachowicach (8 września).
– Mamy też koncert na Świętym Krzyżu, gdzie u boku Scholi Cantorum Kielcensis wystąpi muzyk grający na dudach szkockich (27 sierpnia). Z kolei w Wiślicy, 8 września wystąpi Chór Akademicki Politechniki Świętokrzyskiej razem ze Scholą Cantorum Kielcensis oraz z uczniami Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach, bo bardzo nam zależy na promowaniu naszych rodzimych talentów – dodaje koordynatorka.
Akademia z mistrzami
Koncert finałowy odbędzie się w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach (10 września). Publiczność usłyszy tu flecistę Andreasa Böhlena i Marka Toporowskiego, którzy zagrają panoramę muzyczną renesansowej Europy.
W Pałacu także odbędzie się koncert inauguracyjny (1 września). Będzie to właściwie spektakl baletu renesansowego Cracovia Danza. Ci artyści wystąpią również na zamku w Chęcinach (2 września) i Jagiellońskim Pałacu Królewskim w Szydłowie (3 września).
IV Świętokrzyskim Dniom Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc towarzyszyć będzie Akademia Kielcensis, która w dniach 1-10 września będzie się odbywała w klasztorze na Karczówce. Siostra Hanna przyznaje, że chętnych było więcej, niż miejsc.
– Niektórzy musieli sobie wynająć noclegi gdzie indziej, żeby tylko móc być na zajęciach. Mamy 25 osób z całej Europy: z Estonii, Szwecji, Białorusi, Ukrainy, Francji, Czech, Niemiec i z Polski. Oprócz studentów jest też kilka osób, które amatorsko zajmują się muzyką dawną i przyjeżdżają, żeby się przysłuchać Akademii. Chcielibyśmy zrobić przestrzeń do popularyzacji muzyki dawnej, nie zamykać się tylko w kręgu specjalistów, ale także stworzyć warunki dla młodzieży, która stawia pierwsze krok w tej dziedzinie i myślę, że w tym roku nam się to uda – zaznacza.
Zajęcia poprowadzą muzyczne sławy, które również wystąpią podczas festiwalu. Kurs zakończy się koncertem finałowym studentów. Udział w koncertach w ramach IV Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc jest bezpłatny.