Widowisko „Byśmy byli jedno”, opowiadające historię Kościoła polskiego w czasach komunizmu, zostanie pokazane we wtorek, 8 sierpnia, w kościele św. Kazimierza w podkieleckiej Bilczy.
Krystian Iwanow, dyrektor Bura Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach wyjaśnia, że spektakl przypomina trzech duchownych ważnych dla Kościoła w powojennej Polsce – Stefana Wyszyńskiego, Karola Wojtyły i Franciszka Blachnickiego.
– Chcemy na przykładzie wybranych sytuacji z ich życia pokazać, w jaki sposób Służba Bezpieczeństwa, komuniści manipulowali faktami, w jaki sposób to, co się działo, przedstawiali opinii publicznej po to, żeby oczernić Kościół, zmienić jego wizerunek, żeby odciągnąć od niego jak najwięcej ludzi – zaznacza.
Ci trzej kapłani wpłynęli na polski model religijności po II wojnie światowej. To dzięki nim tkwi w Polakach głęboko zakorzeniona myśl chrześcijańska. Wyszyński, Wojtyła, Blachnicki – kapłani odważni, bezkompromisowi w sprawach Bożych, niezłomni w walce o dobro i wolność rodaków, kapłani, którzy bezgranicznie zawierzyli swoje życie Maryi i poświęcili się budowaniu wspólnoty – byśmy byli jedno.
Prymas Wyszyński chciał stworzyć alternatywę dla socjalistycznej wspólnoty świeckiej. To on zgromadził naród na Jasnej Górze, by odnowić śluby króla Jana II Kazimierza i to on zachęcił Polaków do świętowania Milenium chrztu Polski.
Ks. Karol Wojtyła, późniejszy biskup, kardynał i papież Jan Paweł II, zorganizował duszpasterstwo akademickie, które stało się opozycją wobec powstających wówczas organizacji młodzieżowych popierających porządek socjalistyczny.
Z kolei ks. Franciszek Blachnicki był twórcą Ruchu Światło-Życie, a wcześniej angażował się na rzecz trzeźwości i odnowy życia.
Historię duchowych opowiedzą artyści: Wystąpią: Kwartet Wokalny Floridus, solistką będzie Agata Klimczak-Kołakowska, a narratorami – Magdalena Gleba i Leszek Zduń, który także jest autorem scenariusza. Za stronę muzyczną odpowiada Rafał Odrobina.
Widowisko zostanie pokazane we wtorek, 8 sierpnia, o godz. 9.00 w kościele św. Kazimierza w Bilczy. Tego dnia w świątyni będą obecni pątnicy zmierzający na Jasną Górę. Jak mówi Krystian Iwanow, termin został wybrany nieprzypadkowo.
– Zależy nam, by z tym przekazem dotrzeć z tym widowiskiem, z naszym przekazem do osób, które są zaangażowane, w jakiś sposób związane z Kościołem i pomyśleliśmy, że dobrym odbiorcą są uczestnicy pielgrzymki, którzy tego dnia będą mogli obejrzeć ten spektakl – mówi.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.