Film pt. „Rozmowa” z 1974 roku, w reżyserii Francisa Forda Coppoli obejrzeli widzowie kolejnego spotkania w ramach letniego cyklu „Filmowe Piątki” Radia Kielce. Projekcję poprzedziła rozmowa na temat manipulacji obrazem i dźwiękiem w amerykańskim kinie.
Gościem spotkania był redaktor Arkadiusz Miller, doświadczony radiowiec, reżyser dźwięku oraz wykładowca UJK. Podczas swojej prezentacji nie tylko opowiedział o manipulacji dźwiękiem, przedstawionej w filmie Coppoli, ale również zademonstrował urządzenie, które służyło do rejestrowania podsłuchów 50 lat temu – popularny magnetofon i rejestrator dźwięku.
– Podczas wykładu przedstawiłem widzom, w jaki sposób manipulowano człowiekiem poprzez umiejętne dobieranie dźwięku oraz tworzenie podsłuchów, wyjaśniając, jak technologia wykorzystywana do tego celu wyglądała w tamtych czasach. Następnie omówiłem, jak ewoluowała przez kolejne dziesięciolecia, stając się coraz bardziej precyzyjną i kompaktową. W przyszłości te rejestratory staną się jeszcze mniejsze i bardziej wszechobecne, co może zagrozić prywatności człowieka. Wspomniałem także o obecnym problemie, jakim jest możliwość podsłuchiwania za pomocą dzisiejszych telefonów komórkowych i komputerów. To pokazuje, że problem ten istnieje obecnie i wymaga naszej uwagi – tłumaczył Arkadiusz Miller.
Prowadzący spotkania filmoznawca, prof. Piotr Kletowski przyznał, że film „Rozmowa” skłania nas do zadania sobie pytania, jak daleko możemy się posunąć w manipulowaniu ludźmi. Film zmusza do przemyśleń na temat etyki i prywatności.
– To opowieść o specjaliście od podsłuchów, czyli człowieku zajmującym się profesjonalnie manipulowaniem dźwiękiem oraz wykrywaniem manipulacji w sferze dźwiękowej. Okazuje się, że jest to obszar, który oferuje wiele możliwości zarówno specjalistom, którzy tworzą za pomocą dźwięku różne sytuacje, jak i tym, którzy starają się odkrywać te manipulacje, podobnie jak główny bohater filmu, grany przez Gene`a Hackmana. Jest to fascynujący film, ponieważ dźwięk jest jego głównym bohaterem, a przez niego tworzone są różne znaczenia i przekazywana prawda. Dźwięk jest potężnym narzędziem kształtowania znaczeń, a zarazem może narzucić odbiorcy interpretacje, które nie są weryfikowalne przez obraz. Kiedy jedynie słyszymy dźwięk, manipulacja naszą świadomością może być całkowita, co udowodnił Orson Welles, tworząc w 1938 roku audycję „Wojna światów”. W Stanach Zjednoczonych wywołała ona zamieszanie, ponieważ niektórzy odbiorcy nie wiedzieli, czy to jest fikcja, czy rzeczywistość, co dotyczyło inwazji obcych na ziemię. Warto zastanowić się nad tym, jak mocno dźwięk może wpływać na naszą percepcję – podkreślił.
Osoby, które przyszły na kolejny seans w ogrodzie Radia Kielce przyznały, że wydarzenie stanowiło nie tylko okazję do obejrzenia klasycznego filmu w niepowtarzalnej atmosferze, ale również inspirację do analizy i refleksji nad siłą obrazu.
– Film pokazał, że manipulacja obrazem i dźwiękiem to nie tylko narzędzia filmowe, ale także potężne narzędzia psychologiczne. To zmusiło mnie do zastanowienia się nad tym, jak media i technologia wpływają na nasze życie – mówiła jedna z naszych rozmówczyń.
– Film sprawił, że poczułem się tak, jakbym sam został podsłuchany. To ciekawe, jak takie proste narzędzie jak mikrofon może wpływać na całe życie ludzi – dodał inny z widzów.
– To było intensywne doświadczenie kinowe. Muszę przyznać, że po seansie przez dłuższy czas będę jeszcze analizowała fabułę i zastanawiała się, co tak naprawdę wydarzyło się na tym nagraniu – powiedziała kolejna rozmówczyni.
W przyszły piątek, 11 sierpnia, zostanie zaprezentowany film „Człowiek z marmuru” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Przez cały sierpień, „Filmowe Piątki” w ogrodach Radia Kielce będą się rozpoczynać o godz. 20.00.