Ludowy Klub Sportowy „Świt” Działoszyce ma już 75 lat. W ramach obchodów jubileuszu rozegrany został towarzyski mecz oldboyów „Świt” Działoszyce kontra Victoria Skalbmierz. Ponadto z okazji 75-lecia istnienia, klub otrzymał pamiątkowy puchar.
W uroczystości wziął udział wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Zaznaczył, że to właśnie w małych, lokalnych klubach rodzą się największe talenty. Dodał, że państwo wspiera takie kluby.
– Mamy wiele programów realizowanych przez ministerstwo sportu wspierających przede wszystkim małe kluby. Gratulacje dla wszystkich tych, którzy ten klub tworzyli, działali w nim, byli zawodnikami. Życzę także sukcesów tym, którzy w tej chwili są jego działaczami i sportowcami – mówił.
– Do 2007 roku Ludowy Klub Sportowy „Świt” był tylko klubem piłkarskim. Obecnie posiada także sekcję tenisa stołowego. Gramy w III lidze, nasi młodzi zawodnicy zdobywają też laury na arenie wojewódzkiej – powiedział prezes klubu Krzysztof Grądek.
– Ale też wspominamy to, co było kiedyś, te kilkadziesiąt lat piłki nożnej. Mamy się czym pochwalić. Nie byliśmy w ekstraklasie, ale z naszego klubu wywodzą się piłkarze, którzy zaznaczyli swoją obecność na boiskach II czy III ligi. Przykładem jest Norbert Baran, który grał w ZS Nieciecza, obecnie Bruk-Bet Termalica Nieciecza – zaznaczył.
Burmistrz Stanisław Porada mówił, że jubileusz to ważna impreza, ponieważ do tej pory dzięki temu klubowi godnie i z sukcesami kontynuowane są tradycje piłkarskie.
– Dziękujemy wszystkim tych, którzy przez lata dostarczali nam dużej dawki emocji sportowych. Jestem pod wrażeniem byłych zawodników Świtu, dziękuję, że przyjechali dziś, aby z powrotem dla nas zagrać – dodał.
Podczas jubileuszu podziękowano także byłym prezesom klubu „Świt”. Chwilą ciszy upamiętniono też tych, którzy zmarli.
Pierwsze boisko piłki nożnej powstało w Działoszycach dzięki inicjatywie magistratu w 1923 roku. Na cele sportowe przeznaczono podmokłe łąki na tzw. stawisku. Początkowo drużyna piłkarska była związana z kołem „Wici” potem z OSP, a wreszcie przyjęła nazwę „Lot”.
W okresie okupacji hitlerowskiej obowiązywał zakaz prowadzenia działalności sportowej. W 1946 roku do Działoszyc przyjechał ze Lwowa Jan Padewski, doskonały technik grający w ataku. Przywiózł 6 kostiumów piłkarskich. Na pierwszy trening przyszło aż 80 chętnych i tak powstała drużyna piłkarska. W późniejszym okresie działoszycki klub przyjął nazwę „KS48” i LZS. Później nastąpiły zmiany kadrowe, co zaowocowało w sezonie 1977/78 pierwszym awansem w 30-letniej wówczas historii klubu do piłkarskiej klasy A. W roku 1978 klub przyjął nazwę Ludowy Klub Sportowy „Świt”. Wówczas nastąpił rozkwit zainteresowania footballem w mieście. Oprócz pierwszej drużyny seniorów i juniorów, powstał rezerwowy zespół seniorów grający w rozgrywkach klasy „C”.