Prawie 600 artystów ludowych wzięło udział w 23. Powiatowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych i Solistów, który odbył się w Parku Miejskim w Chmielniku.
Na scenie w barwnych strojach swoje umiejętności zaprezentowały zespoły m.in. z gmin: Piekoszów, Morawicy, Masłowa oraz Daleszyc.
W przeglądzie po raz kolejny wziął udział Zespół Śpiewaczy Chełmowianie z Rudek w gminie Nowa Słupia. Bożena Aplas, reprezentująca zespół, opowiedziała o miłości do folkloru, kiedy muzyka ludowa była integralną częścią życia.
– Dziś przed publicznością zaśpiewaliśmy dwie piosenki, tj. Kasia oraz Gdzieś był Jasieńku. Istniejemy już kilkanaście lat. Folklor, to jest coś, co kochamy, żyjemy tym. Dla nas to powrót do korzeni i pięknych czasów dzieciństwa. Kiedyś w domach nie było radia, ani telewizji, ale za to był folklor. Śpiewali nasi dziadkowie, rodzice, a teraz śpiewamy my – dodała Bożena Aplas.
Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, docenił różnorodność zespołów i zaangażowanie artystów, którzy kultywują tradycję i osiągają sukcesy w konkursach.
– Imprezy takie jak dzisiejszy przegląd nie tylko promują bogactwo świętokrzyskiego folkloru, ale również umacniają naszą tożsamość – przyznał Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.
Mirosław Gębski, kielecki starosta podkreślił, że folklor jest korzeniem naszej tradycji i dziedzictwa muzycznego przodków.
– Dlatego tak ważne jest dbanie o jego promocję i kontynuację. Temu właśnie służą takie imprezy, jak dzisiejszy przegląd – podkreślił starosta.
Mariusz Gosek, lider Suwerennej Polski w regionie świętokrzyskim zaznaczył, że utrzymanie i promowanie idei związanych z polskością jest niezwykle ważne.
– Kontynuujemy i promujemy te idee, które są wpisane w polskość. W Chmielniku możemy się dziś wsłuchać w piękny, świętokrzyski folklor. Musimy dbać o naszą kulturę – podkreślił poseł Gosek.
Paweł Wójcik, burmistrz Chmielnika, wyraził radość z wielkiego święta muzyki ludowej i zaangażowania artystów w propagowanie tradycji i kultury regionu.
– Przegląd po raz 23. cieszył się ogromnym sukcesem, jednocząc miłośników folkloru i podkreślając ważność zachowania dziedzictwa narodowego – dodał burmistrz.
Podczas przeglądu zaprezentowało się łącznie 27 zespołów ludowych.