Burmistrz Stąporkowa chce przyspieszyć budowę sanatorium i parku zdrojowego w Czarnieckiej Górze. W tej sprawie składa wniosek do rządowego programu Polski Ład.
Jak informowaliśmy, gmina Stąporków otrzymała z Ministerstwa Zdrowia decyzję potwierdzającą możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego w Czarnieckiej Górze. Miejscowość została uznana za obszar ochrony uzdrowiskowej.
Teraz gmina będzie zabiegać o utworzenie zakładu lecznictwa uzdrowiskowego. Dorota Łukomska, burmistrz Stąporkowa informuje, że na gminnej działce o powierzchni około 2,5 hektara w przyszłym roku ma rozpocząć się budowa zakładu lecznictwa uzdrowiskowego wraz z parkiem zdrojowym.
Początkowo miały to umożliwić fundusze unijne, jednak pieniądze z Polskiego Ładu mogą szybciej trafić do gminy. Złożony wniosek zakłada inwestycję na poziomie 8 mln zł.
Powstała już wstępna koncepcja zakładu lecznictwa uzdrowiskowego, w którym znajdą się pomieszczenia z komorą normobaryczną, sale do rehabilitacji i grota solna. Obok wybudowana ma być tężnia i ścieżki zdrowia. Zakład ma być prowadzony przez gminę – informuje burmistrz.
Droga do uzyskania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej była długa i obejmowała przeprowadzenie badań klimatu i leczniczej borowiny, przygotowanie operatu uzdrowiskowego i uzyskanie kolejnych decyzji administracyjnych. Obszar ochrony obejmuje cztery sołectwa: Czarną, Janów, Błotnicę i Czarniecką Górę. Jeżeli na obszarze ochrony uzdrowiskowej znajdzie się sanatorium, miejscowość może zostać przekształcona w uzdrowisko z dopiskiem „Zdrój” w nazwie.
Klimatyczne zalety wsi odkrył pod koniec XIX wieku doktor Michał Misiewicz, który wykupił od hrabiego Jana Tarnowskiego kilkanaście hektarów lasu i założył uzdrowisko. Zasłynęło ono przed II wojną światową, głównie ze źródła „Stefan”, w którym woda miała właściwości lecznicze.
W uzdrowisku leczono m.in. choroby serca, przewodu pokarmowego, a także dróg oddechowych. Po wojnie ośrodek stracił na znaczeniu, a źródło przestało bić.
Gmina Stąporków z sukcesem pozyskała pieniądze z Polskiego Ładu na remont dwóch kościołów w Odrowążu i Niekłaniu, a także na budowę wielofunkcyjnego budynku strażnicy, bawialni i izby pamięci w Niekłaniu.