„Zniszczona i niedoinwestowana”. To najczęstsze słowa jakie słyszy się w kontekście infrastruktury drogowej w Kielcach. Tymczasem, nie lepiej przedstawia się stan miejskich placów zabaw dla dzieci.
Obiekty, z których korzystają najmłodsi mieszkańcy, w wielu przypadkach kwalifikują się do gruntownej modernizacji oraz remontów.
Na problem zwrócił uwagę radny Marcin Stępniewski z klubu Prawa i Sprawiedliwości. W jego opinii, praktycznie wszystkie tego typu obiekty zarządzane przez ratusz wymagają pilnej interwencji. Radny przypomina, że właściwe utrzymanie tego typu infrastruktury jest możliwe, a widać to w przypadku placów zabaw znajdujących się na terenach zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe. Wspólnoty zarówno tworzą nowe, jak i remontują istniejące place zabaw.
– Konkretne działania są niezbędne, głównie po to, by poprawić bezpieczeństwo. Wynika to jasno z materiałów, które otrzymałem z wydziału gospodarki komunalnej urzędu miasta oraz z inwentaryzacji tych obiektów. Oczekuję zdecydowanych działań, tym bardziej, że wkrótce miasto ma otrzymać dodatkowe 46 mln zł, z rządowej subwencji. Nie może być tak, że kielczanie, dzieci oraz ich rodzice, nie czują się bezpieczni – podkreśla.
Marcin Stępniewski wskazuje, że remonty powinny dotyczyć nie tylko naprawy urządzeń. Jego zdaniem, to dobra okazja, by zastąpić obecny nadal w wielu miejscach piasek i żwir nawierzchnią poliuretanową.
– Aktualnie właśnie żwir czy kamenie stwarzają niebezpieczeństwo. Wszyscy doskonale wiemy, że dzieci podczas zabawy mogą się przewrócić i zrobić sobie krzywdę. Taka nawierzchnia w wielu przypadkach mogłaby zapobiec wypadkom. Dlatego właśnie teraz, gdy coraz głośniej mówimy o stanie miejskich placów zabaw, warto także rozważyć wymianę nawierzchni tych obiektów – dodaje radny.
Z informacji przesłanych przez kielecki ratusz wynika, że miasto zarządza obecnie 83 placami zabaw, które w większości są administrowane przez wydział gospodarki komunalnej oraz placówki oświatowe. według informacji ratusza, place mają być stale monitorowane przez urzędników oraz Zieleń Miejską, a po zgłoszeniu uszkodzeń naprawiane z zarezerwowanych na ten cel pieniędzy.
W najbliższym czasie planowana jest modernizacja placu zabaw przy ul. Zamenhofa, w celu dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Potrzebę modernizacji obiektu zgłosili mieszkańcy os. Szydłówek. W tym celu miasto zabiega o dofinansowanie z PFRON.