Dawna willa Dyrektora Gimnazjum Rządowego w Kielcach znajdująca się naprzeciwko Seminarium Duchownego zostanie przebudowana. Budynek ma być wykorzystany jako siedziba Muzeum Narodowego Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Zabytkowy pałacyk jest obecnie własnością Muzeum Narodowego w Kielcach. W grudniu 2017 roku nieruchomość została odkupiona przez instytucję od „TUiR” Warta. Siedziba firmy ubezpieczeniowej mieściła się w tym miejscu przez 20 lat.
Głównym założeniem przejęcia tego obiektu przez muzeum jest przeniesienie w to miejsce ekspozycji stałej z Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Oprócz tego znajdzie się tu także Centrum Edukacyjno-Konferencyjne.
Nieruchomość składa się z trzech budynków: A – willi Dyrektora Gimnazjum Rządowego w Kielcach, B – budynku dawnej stróżówki oraz C – budynku biurowego. Obekt jest wpisany do rejestru zabytków.
Koncepcja przebudowy zakłada budowę łącznika między willą oraz budynkiem biurowym, a także nadbudowę i rozbudowę obiektu biurowego. Ponadto w planach jest budowa schodów zewnętrznych, które mają prowadzić na taras willi oraz budowę tarasu naziemnego przy dawnej stróżówce.
Po przeciwnej stronie ul. Jana Pawła II usytuowane są zabudowania seminarium i kościół św. Trójcy, do którego przylega dawne gimnazjum (obecnie Muzeum Stefana Żeromskiego) i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka.
Obecnie władze muzeum zwróciły się do urzędu miasta o udzielenie zgody na przeprowadzenie inwestycji. Z kolei pod koniec czerwca tego roku Muzeum Narodowe w Kielcach wybrało wykonawcę, który zajmie się przygotowaniem dokumentacji dotyczącej przebudowy wilii.
W zabytkowej willi mieszkał przez pewien czas np. dyrektor gimnazjum kieleckiego Seweryn Woronkow. Tam także w latach od 1952 do 1974 mieściła się pierwsza siedziba Radia Kielce.
Na działce o powierzchni 2,6 tys. metrów kwadratowych znajdują się w sumie trzy budynki zaadaptowane na biura.