Dwór Ośniałowskich w Chocimowie, w gminie Kunów znów ma tętnić życiem, mimo że jeszcze kilka lat temu groziła ma całkowita degradacja. Na jego remont, samorząd dostał 3 mln zł z zewnętrznych źródeł, m.in. z rządowych funduszy.
1 mln zł pochodzi z Instytutu Wolności, a został pozyskany z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Chocimów. Pieniądze będą przeznaczone m.in. na remont pomieszczeń, modernizację instalacji elektrycznej i gazowej, oraz przystosowanie łazienek do użytku osób niepełnosprawnych. Kolejny milion złotych, jak informuje Lech Łodej, burmistrz gminy Kunów, to wsparcie z rządowego Polskiego Ładu. Za te pieniądze planowane są prace wokół samego dworku, ale też remont elewacji i dachu.
– Szczęśliwie się stało, że w tym samym czasie wygraliśmy konkurs „Nasz zabytek”, organizowany przez fundację Most the Most i jako jedyni z województwa świętokrzyskiego otrzymaliśmy kolejny milion złotych – mówi burmistrz.
Dworek ma stać się swoistym centrum gminy Kunów. Już dwa lata temu została przygotowana dokumentacja rewitalizacji tego miejsca. Teraz rozstrzygany jest drugi etap konkursu. To mieszkańcy zdecydują jaką rolę będzie pełnił dworek, podkreśla Małgorzata Mazur, kierownik Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Gminy Kunów.
– Do 28 sierpnia, mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły. Pierwsze inicjatywy już wpłynęły, to pomysł na Izbę Pamięci oraz miejsce warsztatów organizacji pozarządowych – dodaje Małgorzata Mazur.
Zainteresowani mieszkańcy mogą głosować na stronie internetowej fundacji Mostthemost, bądź pod numerem telefonu: 517 884 088.
Kilkanaście lat temu, ówczesne władze gminy zamierzały sprzedać obiekt prywatnej osobie. Ten plan nie doszedł do skutku, budynek dzięki staraniom gminy Kunów i Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Chocimów odzyskuje blask.
Dworek został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku na terenie już istniejącego wówczas parku. Pierwotnie był własnością rodziny Popielów, a na początku XX wieku trafił w ręce rodziny Ośniałowskich. Jednym z jej potomków był poeta Marian Ośniałowski, tu także wychowywał się lektor filmowy i telewizyjny, Ksawery Jasieński. Do 2008 roku w dworku mieściła się szkoła podstawowa.