Osoby, które w długi sierpniowy weekend będą potrzebowały pomocy medycznej, mogą ją otrzymać w poradniach dyżurujących w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że te przychodnie w dni powszednie dyżury pełnią od godz. 18 do 8 rano następnego dnia. Natomiast w święta, soboty i niedziele poradnie przyjmują przez całą dobę.
– Nie potrzebujemy tam żadnego skierowania, ani wcześniejszej rejestracji. Pomoc, która jest świadczona w tych poradniach może być udzielona w warunkach ambulatoryjnych, czyli tam, gdzie mieści się poradnia. Pomoc może być także udzielona poprzez teleporadę, a w przypadkach medycznie uzasadnionych również w miejscu zamieszkania pacjenta – wyjaśnia Beata Szczepanek.
W województwie świętokrzyskim funkcjonuje 18 przychodni dyżurujących, a trzy z nich działają w Kielcach. Mieszczą się przy ulicy Artwińskiego 6, Leonarda 1 oraz św. Leonarda 10. Natomiast w przypadku zagrożenia życia, albo nagłego pogorszenia stanu zdrowia, chory powinien skorzystać z pomocy szpitalnego oddziału ratunkowego lub izby przyjęć.
– Tu od razu apeluję. Zarówno szpitalny oddział ratunkowy, jak i izba przyjęć, to miejsca do ratowania życia. Nie zgłaszamy się tam z błahym powodem, jak katar, niewielka gorączka, czy niewielki ból brzucha. To samo dotyczy wezwań pogotowia ratunkowego, czyli dzwonienia na numer 999 lub 112, – przypomina Beata Szczepanek.
Z kolei w razie nagłego bólu zęba możemy skorzystać z placówek stomatologicznej pomocy doraźnej. Jedna z nich mieści się w Kielcach przy alei Legionów 3/7, w budynku stadionu piłkarskiego. Natomiast druga znajduje się w Starachowicach przy ulicy Batalionów Chłopskich 6, w budynku szpitala powiatowego. W dni powszednie czynne są od godz. 19 do 7 rano dnia następnego, a w dni wolne od pracy przez całą dobę.
Natomiast teleporadę od pielęgniarki, położnej lub lekarza można uzyskać dzwoniąc pod całodobowy bezpłatny numer Teleplatformy Pierwszego Kontaktu, czyli: 800 137 200. W dni powszednie czynny jest od godz. 18 do 8 następnego dnia. W razie wskazań medycznych wystawiona zostanie nam wówczas e-recepta, e-skierowanie lub e-zwolnienie. Konsultacje prowadzone są w języku polskim, angielskim i ukraińskim.