Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn? – to drugie z pytań referendalnych ogłoszonych przez Prawo i Sprawiedliwość.
Ogólnokrajowe referendum składające się z czterech pytań odbędzie się 15 października w dniu wyborów parlamentarnych. Drugie z nich ogłosiła w sobotę była premier, europoseł Beata Szydło.
W ocenie posła Krzysztofa Lipca, pełnomocnika kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości kwestia wieku emerytalnego to niezwykle ważne zagadnienie.
– Doskonale pamiętamy batalie o wiek emerytalny w czasach rządów PO-PSL. Wówczas Platforma wyrzuciła do kosza miliony podpisów Polaków w sprawie ogłoszenia referendum w kwestii wieku emerytalnego. Dziś mamy niepowtarzalną szanse aby raz na zawsze, w referendum rozstrzygnąć te ważną kwestię. To pytanie, powinno nas zmobilizować do tego, aby wziąć udział w jesiennym referendum – dodaje.
Świętokrzyski parlamentarzysta odniósł się do krytyki referendum ze strony polityków opozycji i niektórych mediów, które namawiają do bojkotu udziału w referendum. W jego ocenie, takie zachowanie podyktowane jest strachem.
– Mają czego się bać, dlatego działają w tak nachalny sposób. Jeżeli Polacy zdecydują i odpowiedzą na pytania referendalne, ograniczy to bardzo mocno opozycję w podejmowaniu szkodliwych decyzji dla Polski i dla Polaków – stwierdził.
Wczoraj (piątek, 11 sierpnia) treść pierwszego pytania referendalnego przedstawił prezes PIS Jarosław Kaczyński. Zagadnienie dotyczy wyprzedaży państwowych przedsiębiorstw. Treść kolejnych dwóch pytań ogólnokrajowego referendum zaplanowanego na 15 października zostanie zaprezentowana w niedzielę i poniedziałek (13 i 14 sierpnia).
Wniosek o zarządzenie ogólnokrajowego referendum Sejm ma rozpatrzyć 17 sierpnia podczas dodatkowego, dwudniowego posiedzenia. Referendum ma się odbyć razem z wyborami parlamentarnymi wyznaczonymi przez prezydenta Andrzeja Dudę na 15 października.