Rolnicy z gminy Chmielnik dziękowali za plony. W miejscowości Grabowiec odbyły się tradycyjne uroczystości dożynkowe. Święto plonów rozpoczął przemarsz korowodu dożynkowego i polowa msza święta. Natomiast na scenie dzieci i młodzież prezentowały występy artystyczne.
Tradycyjnym elementem dożynek jest wybór najpiękniejszego wieńca przygotowanego przez koła gospodyń wiejskich i wszystkie sołectwa gminy. Jak mówi Zbigniew Banach, sołtys wsi Lubania, jeden z jurorów w konkursie, wszystkie dożynkowe prace prezentowały bardzo wysoki poziom, a wybór najlepszego wieńca był niezwykle trudny.
– Przygotowanie tak pięknych wieńców jest niezwykle trudne. Ciężko jest m.in. dobrać odpowiednie kłosy do takich instalacji. O zwycięstwie decyduje między innymi sposób ułożenia kłosów i całość kompozycji. Doceniamy trud rolników i kół gospodyń, włożony w tak finezyjnie przygotowane wieńce – wyjaśnia.
W wydarzeniu wzięli udział także parlamentarzyści. Jak stwierdziła wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka, dożynki są wyjątkowym świętem i tradycją, która jest podziękowaniem za trud pracy wszystkich rolników.
– Chcemy podziękować za to, że także dzięki ich pracy będziemy mogli spożywać dobry, zdrowy, ekologiczny świętokrzyski chleb. Dziś jestem tutaj, aby podziękować panu burmistrzowi Pawłowi Wójcikowi, za dobrą współpracę, ale także wszystkim mieszkańcom gminy Chmielnik, ponieważ dzięki ich wsparciu tak wiele udało się zrobić dla ziemi chmielnickiej. Chcę także dziękować paniom z kół gospodyń wiejskich, to wyjątkowe gospodarne kobiety, dzięki zaangażowaniu których możemy podziwiać między innymi piękne wieńce dożynkowe. To osoby, które promują kulturę ludową i świętokrzyskie tradycje – dodaje.
Zdaniem Piotra Wawrzyka, wiceministra spraw zagranicznych, poprzez udział w dożynkach chcemy symbolicznie podziękować rolnikom za to, że zapewniają pokarm, który znajduje się na polskich stołach.
– Dziękujemy za to, że dzięki nim przez cały rok nasze stoły są pełne, że możemy spożywać polską, zdrową żywność. Każdy chociaż raz powinien wziąć udział w dożynkach, ponieważ jest to także możliwość obcowania z kulturą ludową i tradycją – stwierdził.
Piotr Wawrzyk odczytał także list, który do uczestników dożynek skierował prezydent Andrzej Duda.
W dożynkach w Grabowcu wzięła udział także wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janiak, która podkreśliła, że to wydarzenie, podczas którego dziękujemy Bogu za tegoroczne plony, a także rolnikom i ich rodzinom za ciężką pracę.
Burmistrz Chmielnika Paweł Wójcik zaznaczył, że dożynki każdego roku są podsumowaniem pracy na roli, jednak z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne, na terenie gminy nie udało się zebrać jeszcze wszystkich plonów.
– Tegoroczne żniwa są trudne. Miejmy nadzieję, że pogoda pozwoli rolnikom, aby mogli zebrać to wszystko co zasiali, ze swoich pól. Cieszymy się, że dożynki przyniosły nam dobrą aurę. Podczas tego wydarzenia chcemy dziękować rolnikom wyróżniając ich za ciężką pracę – dodał.
Gwiazdą wieczoru był zespół Piękni i Młodzi.