W Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki trwa Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej. To konfrontacja dorobku ludności zamieszkującej okolice Ostrowca w różnych epokach: kamienia, brązu i żelaza.
Artur Bukła, pracownik tutejszego Muzeum Archeologicznym zaprezentował przedmioty, które pomagały zaspokoić ludziom przeszłości podstawowe potrzeby.
– Są to rzeczy związane głównie z neolitem, a ja głównie koncentruje się tutaj na uzyskiwaniu ognia przez ludzi w tamtych czasach. Służył im do tego głównie krzemień i prowizoryczne narzędzia – mówi Artur Bukła.
Poza warsztatami i spotkaniami z publicznością w obozach i na stanowiskach rekonstrukcyjnych w programie znajdują się prezentacje, na przykład pokaz mody prehistorycznej i antycznej, czy walk gladiatorskich.
Rekonstruktor Legionu XXI RAPAX, przedstawiający się jako Quintus Medius Laginus, objaśnił, jak odpowiednio przygotować rekonstruowaną postać.
– Jest taki kierunek w rekonstrukcji, że odtwarza się wyposażenie konkretnego wojownika z konkretnego grobu. U nas w stowarzyszeniu każdy tworzy postać żołnierza jednostki, która rzeczywiście istniała. Każdy z nas w legionie ma pomysł na siebie. Mamy ludzi zajmujących się medycyną pola walki, handlem, czy nawet geodezją – wymienia rekonstruktor legionów rzymskich.
Ważnym elementem tegorocznego Festiwalu Kultury Prehistorycznej i Antycznej jest pokazanie funkcjonowania pieca kotlinkowego, popularnie nazywanego dymarką.