Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi? – to czwarte z pytań referendalnych ogłoszonych przez Prawo i Sprawiedliwość.
W ocenie posła Krzysztofa Lipca, pełnomocnika kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości, to bardzo ważne pytanie, ponieważ dotyczy kwestii bezpieczeństwa narodowego Polski, a jak pamiętamy przedstawiciele PO głosowali przeciw powstaniu muru na granicy z Białorusią. Co więcej, niektórzy z polityków tego ugrupowania, jak chociażby Janina Ochojska do tej pory podważają słuszność tego przedsięwzięcia.
– Jesteśmy już dwa lata w stanie wojny hybrydowej z Białorusią, polegającą na tym, że za zgodą Putina na naszą granicę podsyłani są nielegalni imigranci. To jest sytuacja skandaliczna, która nigdy nie powinna mieć miejsca. Musimy bronić się przed tymi atakami, bronić polskiej granicy, która jest także granicą Unii Europejskiej. Nie ma przyzwolenia na takie postawy i zachowania, jakie w tej kwestii reprezentują politycy PO – dodaje.
Podczas najbliższego posiedzenia Sejmu ma zostać przyjęta ustawa o referendum. Jak podkreśla świętokrzyski parlamentarzysta, można się spodziewać dalszej krytyki pomysłu przeprowadzenia referendum ze strony PO, a przecież takie postawy to nic innego jak zaprzeczanie idei demokracji.
– Nie ma większej wartości w demokracji niż możliwość podejmowania decyzji w ważnych kwestiach dotyczących ojczyzny przez społeczeństwo, a temu przecież służy referendum – zaznacza Krzysztof Lipiec.
W piątek (11 sierpnia) treść pierwszego pytania referendalnego przedstawił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zagadnienie dotyczy wyprzedaży państwowych przedsiębiorstw. Drugie pytanie przedstawione w sobotę (12 sierpnia) przez europoseł Beatę Szydło dotyczy kwestii podniesienia wieku emerytalnego. Trzecie pytanie przedstawił w niedzielę (13 sierpnia) premier Mateusz Morawiecki, a dotyczy ono przyjęcia przez Polskę nielegalnych imigrantów zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską.
Wniosek o zarządzenie ogólnokrajowego referendum Sejm ma rozpatrzyć 17 sierpnia podczas dodatkowego, dwudniowego posiedzenia. Referendum ma się odbyć razem z wyborami parlamentarnymi wyznaczonymi przez prezydenta Andrzeja Dudę na 15 października.