Na początku przyszłego miesiąca zwołana zostanie sesja nadzwyczajna. Kieleccy radni spotkają się w celu podjęcia uchwały dotyczącej wyrażenia zgody na realizację inwestycji deweloperskiej przy ul. Zbożowej w Kielcach.
Zdzisław Łakomiec, radny z klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz przewodniczący komisji ładu przestrzennego i gospodarki nieruchomościami kieleckiej rady miasta wyjaśnia, że tryb nadzwyczajny w tym przypadku jest podyktowany tym, że inwestor spółka Becher Zbożowa SP.Z.O.O złożył wniosek w tej sprawie na początku maja tego roku.
– Jest to wymóg ustawowy. W ciągu 90 dni od złożenia wniosku rada musi podjąć decyzję za lub przeciw tej inwestycji wielomieszkaniowej. Obecnie analizujemy dokumenty oraz argumenty popierające, jak i negujące ten projekt. Jednym z mocniejszych głosów przeciw temu przedsięwzięciu jest bliskie sąsiedztwo osiedlowej kotłowni. Ten argument podniosła Kielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa, której władze wskazują, że obecność komina tej kotłowni może budzić protesty przyszłych lokatorów tego budynku – wyjaśnia.
– Jako radni będziemy jeszcze badać sytuację. Wiemy, że na kominie kotłowi montowano filtry, ale nie wiemy jaka jest ich skuteczność. Inną kwestią, która wzbudziła wątpliwości radnych jest to, że w budynku nie ma powierzchni handlowo-usługowej. Są jedynie lokale mieszkalne. Pamiętajmy, że jest to teren silnie zurbanizowany, więc takie usługi z pewnością są potrzebne w tym rejonie Kielc – podkreśla Zdzisław Łakomiec.
Radny dodaje, że ratusz jeszcze nie złożył wniosku o zwołanie sesji nadzwyczajnej. Dokumenty w tej sprawie ma przygotować wydział urbanistyki i architektury. Wiadomo jednak, że sesja musi odbyć się w piątek 1 września lub w poniedziałek 4 września.
– Przekroczenie tego terminu może oznaczać konsekwencje prawne dla miasta. Ustawa jednoznacznie określa całą procedurę. Oprócz sesji musimy jeszcze wcześniej zwołać posiedzenie komisji ładu przestrzennego i gospodarki nieruchomościami w celu zaopiniowania projektu uchwały w tej sprawie. Przedstawiciele dewelopera zapowiedzieli chęć uczestniczenia w tym spotkaniu – mówi Zdzisław Łakomiec.
Zapisy ustawy lex deweloper przewidują w wypadku przekroczenia tego terminu obarczenie samorządu karą 500 zł za każdy dzień zwłoki. Wpływy z kar stanowią dochód budżetu państwa.
Inwestycja zakłada budowę budynku składającego się z dwóch wież połączonych w parterze o wysokości 21 kondygnacji i maksymalnej liczbie mieszkań wynoszącej 170 lokali. Zaprojektowano także 189 miejsc postojowych. Na jednej podziemnej kondygnacji ma znajdować się 149 miejsc parkingowych umiejscowionych na 19 ruchomych platformach. Pozostałe 40 miejsc ma powstać na terenie inwestycji. W ramach przedsięwzięcia powstanie też zieleń, elementy małej architektury i drogi wewnętrzne.