Stołeczną Wisłostradą we wtorek (15 sierpnia) przed godz. 15 ruszyła defilada wojskowa pod hasłem „Silna Biało-Czerwona” – to kulminacyjny moment centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego.
Prezydent na defiladzie wojskowej w Warszawie z okazji Święta Wojska Polskiego podkreślił, że 15 sierpnia „oddajemy hołd polskim żołnierzom, którzy przelewali krew w obronie naszej ojczyzny na różnych polach bitewnych” po to, żeby Polska była wolna, niepodległa i bezpieczna.
Bohaterstwo polskich żołnierzy w Bitwie Warszawskiej zdecydowało o zwycięstwie, które miało ogromne znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa Polski, jak i całej Europy; polscy żołnierze zmienili bieg historii, obronili całą Europę – podkreślił prezydent Andrzej Duda w dniu Święta Wojska Polskiego.
W defiladzie na Wisłostradzie brało udział 2 tys. żołnierzy, 200 sztuk różnego rodzaju sprzętu wojskowego oraz 92 statki powietrzne. To kulminacyjny punkt obchodów Święta Wojska Polskiego.
Zgromadzeni zobaczyli m.in. transportery opancerzone Rosomak w różnych wersjach, samobieżne moździerze Rak, armatohaubice Krab i K9, wyrzutnie rakietowe HIMARS, a także trzy typy czołgów – Leopardy 2, wyprodukowane w Korei K2, a także czołgi Abrams, służące zarówno w siłach polskich, jak i amerykańskich.
Na defiladzie pojawiły się również wozy bojowe piechoty Borsuk oraz pojazdy minowania narzutowego Baobab-K, a także wiele pojazdów technicznych, medycznych czy logistycznych.
W defiladzie wzięły również udział systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot, jak również lotnictwo – myśliwce F-16 i FA-50, a także F-35 należące do lotnictwa USA. Poza tym na niebie można było zobaczyć samoloty transportowe – np. wykorzystywane do transportu najważniejszych osób w państwie, a także śmigłowce – w tym Black Hawki czy AW101, a także amerykańskie śmigłowce uderzeniowe Apache.
Ostatnia defilada z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego pod hasłem „Wierni Polsce” odbyła się w 2019 roku w Katowicach. W latach 2020-2021 defilada nie odbywała się ze względu na zagrożenie epidemiczne. W zamian wojsko organizowało pikniki wojskowe. W roku 2022 MON również zrezygnował z organizacji uroczystej defilady w Święto Wojska Polskiego – powodem była wojna w Ukrainie. Zdecydowano się na organizację pikników, pokazów sprzętu i skoncentrowano się na rekrutacji ochotników do wojska.