W Staszowie odbył się Dzień Chleba pod hasłem „Smaki naszych dziadków”. To wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez w województwie świętokrzyskim. Celem imprezy jest zachowanie i przekaz tradycji żniwnych oraz obrzędów jej towarzyszących, a także wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej i ochrona dziedzictwa kultury ludowej.
Staszowski Dzień Chleba zorganizowano w Parku Rekreacyjno-Sportowym „Zalew nad Czarną”. W jego trakcie można było spróbować regionalnych wypieków i innych produktów żywnościowych, kupić rękodzieło i obejrzeć występy zespołów artystycznych.
– Staszów od lat słynie z pieczenia chleba. Niegdyś w gminie funkcjonowało wiele piekarni, dziś jest ich tylko kilka – powiedział Leszek Kopeć, burmistrz miasta.
– W tych piekarniach wypiekany jest chleb na zakwasie przy użyciu tradycyjnych receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Niestety z upływem czasu liczba piekarni znacząco spadła. Były one prowadzone przez rodziny i w pewnym momencie zabrakło tych, którzy chcieliby się zajmować pieczeniem chleba – wyjaśnił.
Burmistrz dodał, że chleb na naszych stołach zawdzięczamy ciężkiej pracy rolników, młynarzy, piekarzy. Spożywamy go dzięki ich wysiłkowi.
– Dzień Chleba w Staszowie to bardzo ważna uroczystość, która stała się tradycją miasta i gminy – podkreśliła wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka. Jak mówiła – przyjeżdża tu co roku, bardzo chętnie, aby skosztować pysznego i ekologicznego świętokrzyskiego chleba, który jest wizytówką regionu.
– Dziś dziękuję rolnikom ziemi staszowskiej za chleb, a także za ich ciężką pracę podczas żniw. To praca zależna od nieprzewidywalnych warunków atmosferycznych, dlatego zbiory jeszcze trwają – dodała.
Gwiazdą wieczoru był zespół Kombii. Sobotni wieczór zakończy się dyskoteką pod gwiazdami.
W niedzielę z kolei w Staszowie odbędzie się Miejsko-Gminne Święto Plonów z konkursem na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.
O godzinie 12.15 odprawiona zostanie uroczysta msza święta w kościele pw. Ducha Świętego, Sanktuarium św. Jana Pawła II. Po niej nastąpi przemarsz korowodu dożynkowego do Parku Rekreacyjno-Sportowego „Zalew nad Czarną”. O godz. 13.30 odbędzie się oficjalne otwarcie Miejsko-Gminnego Święta Plonów.
Na scenie wystąpi „Rodzinna Kapela Korbanów” oraz zespół śpiewaczy „Na Ludową Nutę”. Wieczór zakończy potańcówka z Kapelą „SAMI SWOI”.