Tegoroczne XXIII Dożynki Wojewódzkie odbędą się 10 września w Parku Etnograficznym w Tokarni. Początek jesieni w skansenie upłynie pod znakiem dużych imprez. Po latach przerwy powróci tu Hubertus Świętokrzyski.
Jak podkreśla Beata Ryń, dożynki wojewódzkie po raz pierwszy zawitają do skansenu.
– Jesteśmy stremowani, ale też bardzo się cieszymy, że zmierzymy się z tym wyzwaniem. Tego dnia wstęp do skansenu jest bezpłatny. Wystawcy bardzo licznie zgłaszają się do udziału w tym wydarzeniu. Będzie bardzo ludowo i regionalnie – zapewnia.
Dożynki odbędą się 10 września, natomiast wcześniej, bo 3 września zaplanowano „Święto Chleba”. Jak mówi Beata Ryń, w programie są liczne pokazy obrzędowe z udziałem znakomitych zespołów obrzędowych oraz z udziałem pracowników Muzeum Wsi Kieleckiej.
– Planujemy różnorodne atrakcje, w tym uruchomienie historycznego wiatraka oraz możliwość osobistego doświadczenia mielenia zboża w tradycyjnych żarnach. Przewidziane są także pokazy młócenia cepem oraz symboliczne ofiarowanie wieńca dożynkowego. Ciekawą częścią programu będzie również rekonstrukcja sceny „wyzwoliny kosiarza”, zaprezentowana przez Zespół Obrzędowy „Kowalanki”, który zaangażował się w przygotowania do tego widowiska. Usłyszycie gwarę świętokrzyską, zostaniecie poczęstowani dawnym potrawami, które podczas kośby były konsumowane przez tych, którzy pracowali – wymienia.
Dotychczas zgłosiło się już ponad 200 wystawców z różnych zakątków województwa świętokrzyskiego i spoza regionu.
Z kolei 24 września w skansenie będą królować „Smaki jesieni”. Będzie aromatycznie i smakowicie, ale będzie też okazja poznać czynności, które wykonywano jesienią na dawnej wsi, jak kiszenie kapusty czy darcie pierza. Zaplanowano także warsztaty plastyczne, jak wykonywanie jesiennych bukietów, czy biżuterii.
Natomiast 1 października w Parku Etnograficznym w Tokarni odbędzie się Hubertus Świętokrzyski. Beata Ryń podkreśla, że to powrót tej imprezy do skansenu po kilku latach.
– Współorganizatorami tego wielkiego wydarzenia będą myśliwi i leśnicy. Mamy nadzieję, że przybliżymy ich pracę, pokażemy zwyczaje, tradycje. Zagrają zespoły ludowe oraz te związane z tym środowiskiem – mówi.
15 października sezon imprez plenerowych w Tokarni zakończy „Święto gęsiny”.
– Koła gospodyń wiejskich wystartują w konkursie kulinarnym, potem państwo będą mogły skosztować tych wspaniałości – zapowiada rzecznik.