Władze samorządowe województwa oraz Kielc wspólnie z mieszkańcami miasta oraz ukraińskimi rodzinami uczciły Dzień Niepodległości Ukrainy.
Spotkanie będące częścią projektu „Świętokrzyskie – dobre sąsiedztwo Ukrainy” było także okazją do dyskusji na temat odbudowy kraju toczącego wojnę z Rosją oraz perspektyw rozwoju świętokrzyskich firm zaangażowanych w ten proces.
Sylwia Bluszcz ze stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód odpowiedzialnego za zorganizowanie wydarzenia wskazała, że miejsce spotkania nie jest przypadkowe.
– W tym roku uznaliśmy, że poza obchodami święta niepodległości Ukrainy należy zrobić coś więcej. Wydarzenie jest przede wszystkim miejscem dialogu małego i średniego biznesu ukraińskiego w Polsce – tłumaczyła.
Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski zwrócił uwagę, że sytuacja związana z ukraińskimi uchodźcami w regionie jest stabilna.
– Region świętokrzyski, na ile może i umie, nadal pomaga uchodźcom. To spotkanie pokazuje przede wszystkim, że zmieniają się realia oraz potrzeby osób, które przybyły do nas z Ukrainy. Staramy się do tego dostosowywać. Pewne jest jedno. Po drugiej stronie granicy dzieją się podobne rzeczy. Rynek ukraiński otwiera się na Polaków. My też możemy tworzyć tam miejsca pracy, co też pomaga ukraińskiej gospodarce i jednocześnie zacieśnia współpracę obu stron – podkreślił.
Andrzej Bętkowski, marszałek województwa stwierdził, że obchody święta niepodległości Ukrainy mają szczególny charakter z uwagi na wciąż toczącą się wojnę.
– Polacy doświadczeni wielowiekową tradycją walki o wolność solidaryzują się Ukraińcami. To nie tylko gesty i słowa. To także realne działania samorządów, które są skierowane do uchodźców. Życzymy Ukraińcom, by jak najszybciej powrócili do w pełni wolnego i suwerennego państwa – dodał.
Bogdan Wenta, prezydent Kielc przypominał, że stolica regionu świętokrzyskiego od wielu lat aktywnie współpracuje z miastem partnerskim Winnica. Wskazał, że wsparcie dla walczącej Ukrainy pomoże nie tylko w odbudowie kraju po wojnie. To także okazja do rozwoju dla świętokrzyskich przedsiębiorców.
– Tam, gdzie toczą się obecnie najcięższe walki, odbudowa będzie dotyczyła praktycznie wszystkiego. Wszyscy liczymy na jak najszybsze zakończenie wojny. Warto jednak pamiętać, że pomoc Ukrainie otwiera nam całkowicie nową perspektywę współpracy, która może przynieść obustronne korzyści. Nasze firmy mogą nie tylko zaistnieć na tym rynku, ale też zbudować swój kapitał – mówił.
Obecnie w województwie świętokrzyskim przebywa ponad 8 tys. zarejestrowanych ukraińskich uchodźców wojennych. Z tego 500 osób nadal korzysta ze schronienia w hotelach, motelach i strażnicach Ochotniczych Straży Pożarnych. Z kolei jeszcze w marcu 2022 roku było 4,5 tys. uchodźców mieszkających w hotelach oraz niemal 30 tys. Ukraińców korzystających z pomocy mieszkańców regionu świętokrzyskiego.