150 osób z całego kraju bierze udział w jubileuszowym 40. Ogólnopolskim Rajdzie Górskim Przewodników PTTK. Każda co dziesiąta impreza odbywa się w Kielcach ze względu na to, że to właśnie w stolicy regionu świętokrzyskiego zrodził się pomysł na organizowanie rajdów.
Hasło tegorocznego wydarzenia brzmi „Magiczne Świętokrzyskie”. Jego ideą jest integracja środowiska przewodników, a także pozyskiwanie wiedzy i nowych informacji na temat rejonu, w którym danego roku odbywa się rajd.
Jak przypomniał pomysłodawca rajdu Ryszard Woszczyński z koła przewodników w Kielcach, pierwszy rajd miał miejsce w 1971 roku, kiedy kieleckie koło obchodziło 15-lecie.
– Wówczas wyznaczyliśmy do przejścia trzy trasy: z Zagnańska, z Suchedniowa oraz z Sołtykowa. Zwieńczeniem każdej z nich było wspólne spotkanie na Świniej Górze w Nadleśnictwie Rosochy. Tam znajdowała się leśniczówka, w pobliżu której rozbiliśmy namioty. Punktem centralnym naszego spotkania było ognisko. To był tak naprawdę pierwszy rajd, od którego później wszystko się zaczęło – wspominał.
Ryszard Woszczyński został przewodnikiem w 1962 roku, jest jednym z najstarszych przewodników świętokrzyskich.
Barbara Ząbczyk-Chmielewska, przewodnik z Gdańska, uczestniczy w rajdach od 1997 roku. Jak zaznaczyła, jest to wspaniała okazja do spotkania przedstawicieli tego środowiska z całej Polski.
– Z profesjonalistami, bo takimi są nasi koledzy przewodnicy górscy, możemy poznawać te miejsca, które są powszechnie dostępne dla wszystkich, ale również te mało znane, które skrywają tajemnice. To szczególnie cenne doświadczenie dla przewodników z północnej czy centralnej Polski, którzy nie mają uprawnień górskich – dodała.
Uczestnicy podzieleni na trzy grupy odwiedzą między innymi klasztory na Świętym Krzyżu i na Karczówce, a także Chęciny, Sandomierz i Bodzentyn. Przewodnicy będą mieli także okazję, by zapoznać się z nową atrakcją województwa – Parkiem Legend Świętokrzyskich w Nowej Słupi.
Zakończenie rajdu planowane jest na 27 sierpnia.