Koncert w Opactwie Cystersów w Wąchocku zainaugurował IV Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc. W weekend odbędą się kolejne dwa festiwalowe wydarzenia. W sobotę (26 sierpnia) muzyka zabrzmi w kieleckiej bazylice katedralnej, a w niedzielę (27 sierpnia) w sanktuarium na Świętym Krzyżu.
Jak mówi prof. Marek Toporowski, dyrektor artystyczny festiwalu, tegoroczna edycja koncentruje się wokół postaci Mikołaja Zieleńskiego.
– Chyba największego, polskiego kompozytora początku XVII wieku, który rzeczywiście jest kompozytorem miary europejskiej, światowej. Jego utwory były opublikowane w Wenecji, co też świadczy o tym, że w zasadzie muzyka polska tego okresu, w dużym stopniu, jest częścią kultury włoskiej – wyjaśnia.
Przed nami kolejne dwa koncerty w ramach festiwalu. Prof. Marek Toporowski zaprasza w sobotę do bazyliki katedralnej w Kielcach, a w niedzielę na Święty Krzyż.
– Na Świętym Krzyżu wystąpi Schola Cantorum Kielcensis – chór prowadzony przez siostrę Hannę Szmigielską, od wielu lat promujący m.in. muzykę polskiego renesansu i wczesnego baroku, czyli m.in. muzykę początku XVII wieku. A wraz z chórem, w takim niecodziennym zestawieniu, wystąpi wirtuoz szkockich dud, William Lavallee. W niedzielę natomiast będziemy mieli do czynienia z muzyką wczesnego baroku, wykonaną przez wybitnych wirtuozów związanych z kieleckim środowiskiem muzycznym – organistę Pawła Wróbla, oboistę Grzegorza Kustrę i śpiewaka – Adriana Janusa – wymienia.
William Lavallee jest kanadyjskim oficerem NATO, pasjonatem gry na dudach. Z inżynierskim poczuciem przygody William podjął naukę gry na instrumencie w 2020 roku. Studiuje metodę wykonawczą zgodną z tradycją „piobaireachd”. Podczas koncertu zagra na nowoczesnym instrumencie, dudach Wallace, z piszczałką Gandy/McCallum.
Prof. Marek Toporowski, który jest m.in. klawesynistą i organistą także wystąpi podczas tej edycji festiwalu. Zagra 10 września, w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach podczas koncertu finałowego. Muzyczną panoramę renesansowej Europy przedstawi wspólnie z flecistą, Andreasem Böhlenem. Będzie także prowadził zajęcia podczas Akademii Kielcensis na kieleckiej Karczówce. A obecnie koncertuje na Warmii, gdzie – jak wyjaśnia – funkcjonuje odnoga Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej.
– Wspólnie z polsko-litewsko-estońskim zespołem Reversio zaprezentujemy muzykę z jednego z najcenniejszych zabytków tych regionów, zabytku, który jednocześnie należy do kultury litewskiej, polskiej i niemieckiej. Nazywa się to tabulaturą braniewsko-oliwską. Jest to zbiór znakomitych utworów z początków XVII wieku, a przedstawimy go w bardzo kolorowym składzie – zapowiada.
Dyrektor festiwalu zachęca do słuchania muzyki dawnej.
– To bardzo bogaty świat różnego rodzaju zjawisk muzycznych, instrumentów, wirtuozów, ludzi, którzy zgłębiają tę muzykę i to zarówno od strony muzykologicznej, historycznej, jak i od strony czysto wykonawczej. A jest to muzyka, która jest niezwykle żywa, atrakcyjna i znakomicie wpisuje się w klimat dawnej architektury, co jest wielkim walorem w kontekście województwa świętokrzyskiego – podkreśla.
IV Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc potrwają do 10 września. Towarzyszyć im będzie Akademia Kielcensis, która w dniach 1-10 września będzie się odbywała w klasztorze na Karczówce.
Udział w koncertach w ramach IV Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc jest bezpłatny.