Główne wejście do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii znów jest dostępne dla pacjentów. Nad nim zawisł nowy neon. Zakończył się pierwszy etap termomodernizacji szpitala. Wyremontowano i odświeżono fasadę budynków, w których przebywają pacjenci, personel medyczny oraz znajdują się laboratoria.
Termomodernizacja szpitala jest konieczna, ponieważ budynki projektowane były pod koniec lat 70. ubiegłego wieku, informuje prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
– Dla mnie jest to wielka radość, że pacjenci otrzymali nowe budynki. Zmieniona została ich elewacja, wystrój, wymieniono instalację centralnego ogrzewania, instalację mechanicznej wentylacji oraz klimatyzacji. Chciałem podkreślić, że prace cały czas odbywały się na żywym organizmie. W ciągu ich trwania, a więc od kwietnia 2022 roku na ani jeden dzień nie została wstrzymana praca w naszym szpitalu. Cały czas przyjmowaliśmy i leczyliśmy pacjentów – dodał prof. Stanisław Góźdź. Ponadto na dachu budynków zainstalowano panele fotowoltaiczne.
Profesor Stanisław Góźdź dodaje, że główne wejście do szpitala pozostało w tym samym miejscu, ale zostało zmodyfikowane. – Żeby poprawić komfort przebywania pacjentów w poczekalni i pracy rejestracji zainstalowaliśmy drzwi obrotowe. One hamują nagły wpływ zimnego powietrza, czy napływ gorącego powietrze w lecie – mówi prof. Stanisław Góźdź.
W najbliższym czasie lecznica ogłosi przetarg na wykonanie drugiego etapu inwestycji, który obejmie budynki administracji oraz zaplecza. W ramach termomodernizacji wymienione zostaną wszystkie drzwi i około 1,4 tys. okien.
W sumie termomodernizacją objętych będzie 10 z 13 budynków. Prace nie obejmą tylko budynków, które są nowe. To klinika hematologii i transplantacji szpiku, radioterapii oraz budynek zakładu medycyny nuklearnej.
Koszt całej inwestycji, która ma się zakończyć za półtora roku, to 38 mln zł.