Wykorzystujemy możliwości inwestycji w polski przemysł zbrojeniowy, kiedy tylko jest taka sposobność. Korzystamy z nich, inwestując w bezpieczeństwo Polski – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak podczas uroczystego zatwierdzenia umów offsetowych z koncernami Lockheed Martin i Raytheon Technologies, związanych z II fazą programu Wisła. Ich wartość to ponad 1 mld zł.
W ramach II fazy programu Wisła Wojsko Polskie chce pozyskać trzy dywizjony – czyli sześć baterii – amerykańskich przeciwlotniczych i przeciwrakietowych systemów Patriot oraz pakiet pocisków PAC-3MSE. O zgodę na sprzedaż tej zaawansowanej broni i amunicji nasz kraj wystąpił do rządu Stanów Zjednoczonych 24 maja 2022 roku. Rok później, po wyrażeniu 28 czerwca zgody przez Departament Stanu USA, a następnie, po dwóch tygodniach, przez amerykański Kongres, ruszyły negocjacje z firmami Raytheon Technologies oraz Lockheed Martin. Dotyczyły one nie tylko kwoty, za którą Polska zakupi system Patriot i pociski, lecz także technologii, know-how oraz inwestycji, które w związku z kontraktem poczynią w naszym kraju koncerny z USA. Zobowiązania te przyjęły formalnie formę umów offsetowych.
25 sierpnia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak uroczyście zatwierdził umowy offsetowe z Lockheed Martinem oraz Raytheon Technologies, których łączna wartość to ponad 1 mld zł.
Umowy offsetowe obejmują 13 zobowiązań. W ich ramach firmy z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w tym Mesko SA pozyskają wiedzę i technologię niezbędną nie tylko do serwisowania i napraw radarów LTAMDS oraz systemów wsparcia dowodzenia, lecz także produkcji ich podzespołów.
Więcej na portalu internetowym Polska Zbrojna.