Ruiny dworu Karskich znajdujące się we Włostowie, w gminie Lipnik, do dziś rozpalają wyobraźnię wielu osób. Bliskie kontakty właścicieli z Watykanem i choćby wizyta późniejszego papieża Piusa XI dają powody do wszelkiego rodzaju domysłów.
Od lat rozpowszechniana jest przez księdza Martina informacja jakoby papież Pius X miał ojca, który był Polakiem. Nazywał się Krawiec i pochodził z Wielkopolski, skąd na początku XIX wieku miał przybyć do Włoch. Osiedliwszy się w podweneckim Riese Jan Krawiec miał zmienić nazwisko na Sarto, co po włosku znaczy właśnie „krawiec”. Jan Krawiec vel Giovanni Sarto miał następnie ożenić się z Margheritą Sanson, a jednym z ich dzieci miał być Giuseppe Melchiore Sarto, przyszły papież Pius X.
Próżno szukać potwierdzenia tych rewelacji w oficjalnych, kościelnych biogramach papieża Piusa X, ale legenda o polskim ojcu papieża Piusa X powielana jest od czasu do czasu.
Całkowitym przeciwieństwem jest historia Michała Karskiego, do którego należał dwór we Włostowie. Wspomniany wcześniej papież Pius X mianował go w 1910 roku tajnym szambelanem papieskim.
Bliskie kontakty Karskiego z otoczeniem kolejnych papieży zaowocowały także wizytą w pałacu nuncjusza apostolskiego Achillesa Rattiego późniejszego papieża Piusa XI. Wizytę upamiętnia specjalny pomnik, a o czym rozmawiano?
Historię dworu we Włostowie i gości go odwiedzających przedstawiamy w kolejnym odcinku słuchowiska pt. „Wyprawa w nieznane”.