Uczniowie starachowickich szkół podstawowych będą mieli własny budżet obywatelski. W placówkach prowadzonych przez miasto rusza Eko-Budżet, czyli Zielony Szkolny Budżet Partycypacyjny.
Zadaniem młodych starachowiczan będzie stworzenie projektów, a następnie wybór tych najatrakcyjniejszych i potrzebnych. W pierwszej edycji na realizację ekologicznych przedsięwzięć zostanie przeznaczone 42 tys. zł, po 5250 zł dla każdej z ośmiu szkół podstawowych, zapowiada prezydent miasta Marek Materek.
– Model finansowy tych projektów został wypracowany przez samą młodzież, a w pracach konsultacyjnych uczestniczyła Młodzieżowa Rada Miasta. To właśnie członkowie tej rady działają na wielu płaszczyznach kreując rzeczywistość i funkcjonowanie polityki młodzieżowej – tłumaczy.
Uczniowie mogą składać projekty na zakup sprzętu oraz wyposażenia przestrzeni na terenie szkoły, realizację inwestycji np. drobne remonty, czy organizację wydarzeń i inicjatyw, np. warsztaty, szkolenia, eventy, pikniki, konkursy, czy festiwale. Projekty muszą obowiązkowo nawiązywać do tematyki ekologicznej.
– To kolejna zielona inicjatywa w naszym mieście, która na pewno cieszyć się będzie dużym zainteresowaniem młodzieży. Liczymy na kreatywność i wspaniałe przedsięwzięcia, które będą znakomitą lekcją dotyczącą społecznej partycypacji – podkreśla Mariusz Majewski, kierownik Referatu Edukacji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta.
„Wszystkie zgłoszone projekty muszą być realizowane na terenie szkoły, obejmować całość kosztów związanych z realizacją, a ich realizacja musi zakończyć się w do 30 marca 2024 roku. W ramach Eko-Budżetu minimalna kwota na pojedynczy projekt to 1 750 złotych. Projekty mogą składać uczniowie i uczennice klas 4-8. Z kolei uczniowie z klas 1-3 tworzą projekty poprzez rysunki, które we współpracy z nauczycielami i szkolnymi zespołami koordynującymi mogą zostać przekształcone w tradycyjną formę zgłoszenia. Wszystkie projekty można składać pojedynczo lub grupowo” – czytamy w regulaminie projektu.
Projekty należy składać w formie papierowej do Biura Obsługi Mieszkańców w Urzędzie Miejskim w Starachowicach przy ul. Radomskiej 45, 27-200 Starachowice, bezpośrednio do Punktu Informacyjnego projektu w pokoju nr 219 w Urzędzie Miejskim oraz w sekretariacie danej szkoły podstawowej lub mailowo na adres: rozwojlokalny@starachowice.eu lub mlodziez@starachowice.eu.
Wybór projektów odbywa się w drodze głosowania powszechnego w szkołach. Uczniowie otrzymają karty do głosowania, a samo głosowanie będzie tajne. Do realizacji przechodzą wszystkie projekty, które dostaną największą liczbę głosów, a ich budżet mieści się w kwocie określonej w regulaminie.
Pierwsza edycja Eko-Budżetu rozpocznie się we wrześniu 2023 r. i potrwa do kwietnia 2024 r.