W Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie odbyły się główne uroczystości odpustowe z okazji przypadającej w tym roku 800. rocznicy śmierci bł. Wincentego Kadłubka.
Nabożeństwu przewodniczył abp. Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w asyście biskupa krakowskiego, sandomierskiego i kieleckiego. Te trzy diecezje wiążą się bowiem z życiorysem bł. Wincentego Kadłubka. W uroczystości wziął udział także opat generalny zakonu cystersów ojciec Mauro Leporim z Rzymu.
Jak przypomniał abp. Stanisław Gądecki, dzięki bł. Wincentemu Kadłubkowi znamy początki Królestwa Polskiego.
– Wincenty Kadłubek to postać kluczowa dla myślenia o wczesnych losach naszego państwa i polskiej historiografii. Jego kronika powstała, jak sam pisał z miłości do Ojczyzny i starożytnej literatury. Dzięki niemu znamy początkowe dzieje Królestwa Polskiego – zaznaczył hierarcha.
Biskup Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej przyznał, że bł. Wincenty Kadłubek był osobą głębokiej wiary, ale też niezwykle intelektualną.
– To wszystko go dysponowało w jakiś sposób na stolicę biskupów krakowskich. To pragnienie świętości było wówczas bardzo głębokie, stad też jego decyzja, aby być tu w Jędrzejowie, w tym pierwszym polskim opactwie cystersów i tu dorastać w świętości, jaką Pan Bóg mu zadał podczas chrztu świętego – powiedział biskup Jan Piotrowski.
– Bł. Wincenty Kadłubek swoje ostatnie pięć lat przeżył w ciszy klasztornej celi i według konkretnego rytmu życia zakonnego. Warto także przypomnieć, że zwracał on uwagę na kult Najświętszego Sakramentu. To jemu zawdzięczamy święcące się czerwone, wieczne lampki przy tabernakulum – podkreśla biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
– To wynikało z zaleceń Soboru IV, w którym uczestniczył Wincenty Kadłubek. Kiedy wrócił do Polski, a sam kochał Pana Jezusa obecnego w Eucharystii, to z wielką gorliwością zaczął wprowadzać te zalecenia Soboru zaczynając od diecezji krakowskiej. Stąd te lampki rozprzestrzeniły się na całą Polskę i przetrwały do dzisiaj – wyjaśnia biskup Krzysztof Nitkiewicz.
Bł. Wincenty Kadłubek jest patronem Jędrzejowa i to w tym Archiopactwie spoczywają jego relikwie, przypomniała Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki.
– Dzisiaj obchody roku jubileuszowego, czyli 800-lecie pochówku bł. Wincentego Kadłubka. To patron Jędrzejowa, postać ważna dla polskiej kultury i polskiej historii. To najstarszy polski kronikarz, ojciec kultury narodowej, który był silnie związany z ziemią jędrzejowską, ale także sandomierską – przypomniała Anna Krupka.
Dzisiaj obchodzimy najważniejszy dzień jubileuszu – rocznicę 800-lecia śmierci tego wybitnego Polaka, przyznał Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.
– To jeden z najważniejszych dni w współczesnej historii miasta. Takie jubileusze rzadko się zdarzają. Dzisiaj Jędrzejów jest duchową stolicą regionu, a pewnie też całego kraju – dodał.
Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski podkreślił, że ślady bł. Wincentego Kadłubka możemy znaleźć nie tylko na ziemi świętokrzyskiej, ale w całej Polsce.
– Pisał o Polsce, o Bogu, o nas. To jest nasza spuścizna. Ważne również, że aktywnie głosił wiarę. To dobrze, że takie osoby rodziły się w naszym regionie i spoczywają na świętokrzyskiej ziemi – zaznaczył Zbigniew Koniusz.
Uroczystości jubileuszowe potrwają do 8 marca 2024 roku. W tym czasie wszyscy odwiedzający sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie będą mogli otrzymać odpust zupełny.
Wincenty Kadłubek spoczywa w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie, w kaplicy bocznej. Został beatyfikowany w drugiej połowie XVIII wieku. Trwają starania o jego kanonizację.