Publikacja „Europejskie kino gatunków” tom IV pod redakcją kielczanina prof. Piotra Kletowskiego powalczy o Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Uzyskała nominację w kategorii „Książka o tematyce filmowej”. Laureatów poznamy 20 września, podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Prof. Piotr Kletowski wyjaśnia, że to bardzo ważne wydawnictwo, czwarta część serii, która przybliża dokonana europejskiego kina na polu kina gatunkowego.
– Zwykle kino gatunkowe kojarzy nam się z kinem amerykańskim, z Hollywoodem, natomiast okazuje się, że niektóre gatunki filmowe, takie jak na przykład horror czy kino płaszcza i szpady, to kino, które zostało stworzone w naszej części świata, we Francji, w Niemczech – tłumaczy.
Filmoznawca dodaje, że nominacja dla czwartego tomu jest swoistym uhonorowaniem całego cyklu.
– Choć planuję tom piąty, to ten tom jest o tyle ważny, że stanowi w pewnym sensie podsumowanie. Jest o tyle ciekawy, że skupia się na zjawiskach wcześniej nieopisywanych na polu filmoznawczym. Są to artykuły poświęcone głównie kinu eksploatacji. Co to jest? To są zwykle horrory, filmy erotyczne, sensacyjne, które pokazują rzeczy, których nie pokazuje kino głównego nurtu. To jest znaczące, że PISF docenił takie antypody kina gatunkowego, ale ważne jest, że te wszystkie książki są dobrze przyjmowane przez krytyków, ale też środowisko. Wiem, że są czytane przez reżyserów, scenografów i są źródłem do tworzenia także polskich filmów – podkreśla.
Dla prof. Piotra Kletowskiego jest to czwarta już nominacja, z czego raz otrzymał nagrodę.
– Dwa lata temu dostaliśmy ją za wyjątkową publikację „1000 filmów, które tworzą historię kina” – encyklopedię kina, opowiedzianą przez pryzmat filmów, o których raczej się nie wspomina, albo mówi się rzadko – tłumaczy.
Prof. Piotr Kletowski mówi, że porównanie Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej do Oscarów jest uzasadnione.
– To są bardzo ważne nagrody dla środowiska filmowego, dla wszystkich ludzi, którzy zajmują się filmem, ale co jest ważne jeśli chodzi o publikacje – to nie są tylko nagrody środowiskowe, mają zasięg o wiele szerszy – zauważa.
Piotr Kletowski podkreśla, że książkę do nagrody zgłosiło Radio Kielce.
– Dziękuję zwłaszcza panu prezesowi rozgłośni, Januszowi Knapowi – dodał.
Radio Kielce od lat współpracuje z prof. Piotrem Kletowskim. W te wakacje był głównym ekspertem podczas cyklu „Filmowe piątki w ogrodach Radia Kielce”.
Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej to jedyne polskie odznaczenia, których celem jest wyróżnienie szczególnych osiągnięć osób i instytucji, wspierających rozwój polskiej kinematografii, promujących jej dorobek i ułatwiających dostęp do polskiej twórczości filmowej. Przyznawane są od 2008 roku. Statuetkę zaprojektował krakowski artysta rzeźbiarz Xavery Deskur Wolski. Towarzyszy jej nagroda pieniężna w wysokości 15 tysięcy złotych. Statuetki wręczane są w następujących kategoriach: „Dystrybucja polskiego filmu”, „Książka o tematyce filmowej”, „Krytyka filmowa”, „Plakat filmowy”, a od 2022 roku także: „Animacja kultury filmowej”, „Innowacja lub rozwiązanie technologiczne” oraz „Debiut roku”.