Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze jako jedna z pierwszych placówek w województwie świętokrzyskim wprowadza małoinwazyjną metodę operacyjnego leczenia nowotworu jelita grubego z wykorzystaniem robota.
To zabiegi znacznie mniej obciążające pacjentów, a zarazem dające nieporównywalnie lepsze rezultaty, informuje Youssef Sleiman, dyrektor szpitala.
– My już prowadzimy operacje z zakresu urologii dotyczące raka prostaty, gdzie wykorzystujemy robota.
– Chcemy urządzenie używać także przy operacjach raka jelita grubego. Jesteśmy w trakcie szkolenia personelu z oddziału chirurgii i pierwsze zabiegi wykonamy we wrześniu – mówi dyrektor.
Operacje z wykorzystaniem robota polegają na tym, że operator wykonuje zabieg z pomocą konsoli, która oddalona jest od stołu operacyjnego.
– Z tej konsoli steruje pracą ramion robota. Ruchy wykonywane przez operatora przekazywane są elektronicznie na ramiona robota i końcówki narzędzi chirurgicznych. Operatorowi robota towarzyszy asystent, który uzbraja ramiona robota w narzędzia i wprowadza je do ciała pacjenta – wyjaśnia Youssef Sleiman.
– To zabieg bardzo precyzyjny. Dzięki temu pacjent wraca szybciej do zdrowia, ponieważ taka operacja jest małoinwazyjna. Maszyna eliminuje także drżenie rąk i ma znacznie większe możliwości ruchu niż dłoń ludzka. Człowiek może skręcać rękę maksymalnie o 180 stopni, a robot o 360 stopni. Wówczas przy pomocy robota łatwiej dojść do miejsc trudnych i precyzyjnie wykonać ten zabieg – dodał Youssef Sleiman.
Pacjenci operowani są na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego i karty onkologicznej po wcześniejszej rejestracji w poradni chirurgicznych w szpitalu w Czerwonej Górze lub Kielcach przy ul. Jagiellońskiej 72.