Tegoroczne, XXIII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie odbędą się w niedzielę (10 września), w Parku Etnograficznym Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni.
– Po trudnym okresie pandemii, gdy spotykaliśmy się na skromniejszych dożynkach wojewódzkich, bez licznych stoisk i prezentacji dorobku twórców ludowych, wracamy do pokazywania wszystkiego, co piękne w świętokrzyskiej wsi, w folklorze, tradycji i obrzędowości – powiedział marszałek województwa Andrzej Bętkowski. Dodał, że ten rok był bardzo trudny dla rolników.
– Najpierw susza sprawiła, że plony nie rozwijały się tak, jak tego oczekiwali rolnicy, a potem, kiedy przyszło do zbioru owoców, to znów wystąpiły duże opady deszczu i wejście na plantacje często nie było możliwe. Wiele samorządów przesuwało nawet gminne dożynki z uwagi na te kaprysy pogodowe, niemniej myślę, że tegoroczne zbiory też będą satysfakcjonujące dla rolników, ale także dla osób, które mieszkają w naszym województwie – podkreśli.
Tokarnia po raz pierwszy będzie miejscem, w którym odbędą się wojewódzkie dożynki, choć jak zauważył Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, nie ma właściwszego miejsca, by zgodnie z tradycją dziękować za plony.
– Ta wielowiekowa tradycja wyjątkowo pasuje do tego miejsca. Właśnie tutaj najlepiej widać przekrój zmian na polskiej wsi. Jakże pięknie będzie, jeśli 10 września do tego miejsca przyjadą delegacje z całego województwa – dodał.
Do udziału w XXIII Świętokrzyskich Dożynkach Wojewódzkich zaprosił także starosta kielecki, Mirosław Gębski.
– Na dożynkach wojewódzkich, wspólnie z rolnikami podziękujemy Bogu za tegoroczne plony i jednocześnie poprosimy, by się udały w roku przyszłym – powiedział.
– Bardzo się cieszę, że to wyjątkowe wydarzenie, ta niesamowita impreza związana z polską wsią, z polską kulturą, tradycją, odbędzie się na królewskiej, malowniczej ziemi chęcińskiej – zaznaczył burmistrz Chęcin.
– Park Etnograficzny w Tokarni jest fantastycznym tłem do takiego wydarzenia. Jestem wdzięczny panom marszałkom, zarządowi województwa świętokrzyskiego, że wybrali na to wyjątkowe, piękne wydarzenie ziemię chęcińską. Tu bez specjalnych dekoracji poczujemy klimat polskiej wsi. Jestem przekonany, że zechce nas odwiedzić wielu mieszkańców województwa, a także gości spoza regionu, osoby, które mają sentyment do polskiej wsi, do polskiej kultury – mówił.
Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej wyraził nadzieję, że choć dożynki wojewódzkie w skansenie odbywają się po raz pierwszy, to nie po raz ostatni.
– Są w Polsce dwa skanseny: w Ciechanowcu na Podlasiu i na Pomorzu, gdzie regularnie, co roku odbywają się dożynki – wskazał.
Jarosław Karyś, zastępca dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej zwracał uwagę na rangę wydarzenia.
– To dla nas bardzo ważne, że ta impreza gości w Parku Etnograficznym w Tokarni. To dla nas wielki zaszczyt, że gościmy rolników – powiedział.
Starostami tegorocznych dożynek wojewódzkich będą: Bożena Zapała i Dariusz Przemyski.
Bożena Zapała od prawie 30 lat prowadzi w Serbinowie, w gminie Mniów, jedno z największych gospodarstw w regionie, ukierunkowane na hodowlę drobiu. Była już starościną podczas dożynek powiatowych. Mówi, że to zaszczyt.
– Wiąże się też z promocją wioski, gminy, z której pochodzę, a jest ona bardzo ładna, ekologiczna. To jest takie święto, które chyba większość rolników lubi i czeka na nie. To jest czas zakończenia prac polowych, ale jest to też okazja do tego, by spotkać się z innymi rolnikami, wymienić się doświadczeniami – wyjaśniła.
Rola starosty dożynek przypadła w udziale Dariuszowi Przemyskiemu z miejscowości Stara Słupia w gminie Nowa Słupia. Wraz z rodziną prowadzi on nowoczesne gospodarstwo, nastawione na hodowlę krów i produkcję roślinną. Wspominał, że przez 30 lat pracy zawodowej w rolnictwie dwa razy był starostą dożynek gminnych i raz powiatowych.
– Teraz zostało to uwieńczone rolą starosty na dożynkach wojewódzkich. Dożynki to ważny czas dla nas, nasze święto. Możemy spotkać się, podziękować za zbiory i podzielić się nimi z resztą społeczeństwa – mówił.
Uroczystości w ramach XXIII Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich rozpoczną się 10 września, o godzinie 11.00, polową mszą świętą przy zabytkowym kościele z Rogowa, koncelebrowaną przez księdza kanonika Łukasza Zygmunta, dyrektora Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej oraz księdza Jacka Dąbka, proboszcza parafii św. Maksymiliana Kolbego w Wolicy – Tokarni.
Po nabożeństwie wszystkie wieńce zostaną poświęcone, po czym barwny korowód z uczestnikami dożynek przejdzie przed scenę na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni. Tam będzie miał miejsce obrzęd dożynkowy. Wieńce dożynkowe zostaną ośpiewane i obtańczone przez zespoły ludowe, rozstrzygnięty będzie konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy XXIII Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich. Każdy powiat z województwa świętokrzyskiego prezentować będzie jeden wieniec. Zwycięzca, wybrany przez specjalną komisję, będzie reprezentować nasze województwo 24 września, podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie.
Od godziny 15.00 uczestnicy dożynek mogą liczyć na koncerty ulubionych zespołów śpiewaczych i kapel ludowych z województwa świętokrzyskiego. Na finał zabawy wystąpi Kapela Jędrusie.
Tego dnia wstęp do skansenu w Tokarni jest bezpłatny.