Chorały ewangelickie, pieśni katolickie, żydowskie, a także muzyka gospel zabrzmią w sobotę, 2 września, o godz. 16, w kościele św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku. Wystąpią chór Con Passione z Zagnańska oraz Chór Ewangelicki im. Oscara Kolberga z Radomia.
Koncert ekumeniczny jest owocem współpracy obu grup. Magdalena Kopeć, prezes stowarzyszenia chóru Con Passione zapowiada, że zaprezentowane zostaną utwory ze stałego repertuaru obu zespołów, ale i specjalnie przygotowane aranżacje. Koncert połączy różne rodzaje muzyki religijnej i sakralnej z pieśniami o charakterze bardziej ludowym.
– Chóry zaprezentują się także wspólnie, śpiewając razem przygotowane utwory, co z pewnością w pięknej akustyce kościoła św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku wybrzmi wyjątkowo. Chcemy pokazać zarówno klasyczny repertuar czy aranżacje, które tak naprawdę pokazują ideę śpiewu chóralnego, ale będą także lżejsze utwory, którymi chcemy udowodnić, jak szerokie możliwości kryją się w śpiewie chóralnym – zapowiada.
Magdalena Kopeć dodaje, że będzie to drugi wspólny występ obu chórów. Pierwszy miał miejsce w 2022 roku w Radomiu.
Wstęp na sobotni koncert jest wolny.
Chór Con Passione rozpoczął swoją działalność w 2010 roku. Od początku prowadził go Michał Kopeć – pianista, kompozytor i animator kultury, który za swoją pracę został w tym roku wyróżniony Doroczną Nagrodą Starosty Kieleckiego. Czterogłosowy, dwudziestoosobowy chór Con Passione, poza klasycznym repertuarem chóralnym, wykonuje pieśni patriotyczne, ludowe, sakralne i rozrywkowe. Wielokrotnie nagradzany na przeglądach i konkursach, występował m. in. w Filharmonii Świętokrzyskiej, Muzeum Historii Kielc, Muzeum Narodowym czy Bazylice na Św. Krzyżu. Poszerzając swoją działalność artystyczną, chór od kilku lat daje cykliczne koncerty, jak np. jesienne koncerty pieśni patriotycznej i ludowej czy koncerty kolęd i pastorałek. W 2021 roku chór nagrał profesjonalny teledysk z piosenką specjalnie skomponowaną dla chóru przez Michała Kopcia, „Niech się darzy”.
Chór Ewangelicki im. Oskara Kolberga z Radomia rozpoczął pracę we wrześniu 2004 roku. Aktualnie zrzesza 32 chórzystów, nabrał także charakteru ekumenicznego. W repertuarze ma pieśni religijne i świeckie, a w 2014 roku dołączono utwory ludowe. Wtedy chór przyjął nazwę polskiego etnografa i kompozytora Oskara Kolberga. Co roku chórzyści odwiedzają radomski szpital, żeby kolędować razem z pacjentami. Występowali w domach opieki i więzieniu. Są zapraszani do koncertowania przez instytucje kultury na terenie Radomia i Kielc, władze miast, parafie i prywatne firmy. Na swoim koncie mają transmisje w radiowej Dwójce i TVP2.