45 ludzi pióra weźmie udział w maratonie poetyckim, który w piątek, 1 września, odbędzie się na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego w Kielcach. Wydarzenie wpisuje się w „III Festiwal Herlinga-Grudzińskiego. Pociąg do literatury”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 1-11 września.
Jak przekonuje dr Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, spotkanie pod hasłem „Zapatrzeni w słowa” będzie ucztą dla miłośników poezji.
– Będzie okazja usłyszeć wiersze i utwory, które będą prezentowane przez 45 autorów – poetów zrzeszonych w Związku Literatów Polskich i grupach literackich, działających w Kielcach. Tak dużego maratonu poetyckiego w Kielcach chyba jeszcze nie było. To spotkanie będzie polegać na tym, że wieczorem, przy kawiarnianych stolikach poeci będą czytać po jednym swoim utworze, ale też będą śpiewać przygotowane przez siebie wiersze – zapowiada.
Z każdym z twórców będzie można porozmawiać, przysiąść się do jego stoika, ponieważ spotkanie będzie miało formę saloniku literackiego.
Marek Maciągowski przyznaje, że także on nie miał świadomości, że w regionie aktywnie działa tak wielu twórców. Podkreśla, że warto przyjść, posłuchać, znaleźć się choć na chwilę w niepospiesznym świecie poezji.
– To jest okazja do tego, żeby porozmawiać o poezji, porozmawiać o literaturze, a także dowiedzieć się, jakie sukcesy mają twórcy, a twórcami są ludzie przeróżnych profesji. Dla niektórych może być odkryciem, że Kielce są takim ważnym centrum literackim – podkreśla.
Spotkanie odbędzie się w ramach „III Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego. Pociąg do literatury”. Za jego sprawą, w najbliższy weekend Kielce staną się stolicą literatury.
– Kielce czytają – takie hasło przyświeca organizowanej po raz trzeci imprezie – mówi Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach.
– Aktywna promocja czytelnictwa to nasz główny cel. Pociąg się rozpędza i zapraszamy do niego wszystkich, bo przed nami moc wspaniałych wydarzeń kulturalnych, spotkania z pisarzami, warsztaty, śniadanie literackie, ale także debaty, spektakl teatralny. Wydarzenia skierowane do dzieci i dorosłych, do osób mieszkających w Kielcach, ale zapraszamy także miłośników literatury z całej Polski, bo to ważne, byśmy pokazali, że Kielce są stolicą literatury – zaznacza.
W sobotę 2 września i niedzielę 3 września na ulicy Sienkiewicza będą się odbywały Targi Książki, w których udział zapowiedziały największe polskie wydawnictwa. Ale jak zauważa Anna Żmudzińska, książki gości będzie można kupić podczas spotkań autorskich, a w tym roku są to czołowe nazwiska polskiej prozy i poezji.
– Zapraszamy na spotkania z wyjątkowymi osobowościami, m.in. z Jerzym Jarniewiczem, Markiem Krajewskim, Zygmuntem Miłoszewskim. Będą też wybitne pisarki: dokumentalistka Ewa Ewart, Grażyna Plebanek, Magdalena Grzebałkowska, Ewa Winnicka. Pojawi się również Przemysław Kossakowski. Ta lista jest naprawdę długa. To będzie naprawdę wielka uczta dla tych wszystkich, którzy kochają literaturę – mówi.
W organizację wydarzeń włączyły się trzy miejskie instytucje. Oprócz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach są to również Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Wzgórze Zamkowe z Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.
Wydarzenia będą się odbywały w tych instytucjach, ale także na Placu Artystów, gdzie stanie scena główna, w Parku Miejskim im. Stanisława Staszica, a także w dwóch kieleckich szkołach: I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego i Niepublicznej Szkole Podstawowej „Droga do sukcesu”. Zaplanowano także spacery z przewodnikiem „Śladami świętokrzyskich literatów”.
W czasie wydarzenia poznamy również laureatów dwóch konkursów literackich.
III Festiwal Herlinga-Grudzińskiego odbędzie się dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Kielce oraz licznej grupy sponsorów i partnerów. W dwóch literackich konkursach, na opowiadanie i felieton, nagrody po 5 tys. zł każda ufundowali Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta.