4 września zaplanowano oficjalne rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Roku, który będzie znacząco różnił się od poprzedniego. Zmian wprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki jest bardzo dużo, zarówno jeżeli chodzi o elementy podstawy programowej, jak i wyposażenie szkół w nowoczesny sprzęt.
Pojawi się też nowy przedmiot, czyli biznes i zarządzanie. Katarzyna Nowacka, zastępca świętokrzyskiego kuratora oświaty mówi, że zastąpi on podstawy przedsiębiorczości.
– Ten przedmiot będzie miał wymiar bardziej praktyczny. Będzie kształtował umiejętności menadżerskie uczniów, umiejętności zarządzania finansami oraz pracy w zespole. Z biznesu i zarządzania będzie również można zdawać maturę w 2027 roku – informuje wicekurator.
Polska szkoła ma stać się bardziej nowoczesna. W tym celu Ministerstwo Cyfryzacji przekaże darmowe laptopy uczniom czwartych klas szkół podstawowych, a nauczycielom da bon na zakup sprzętu komputerowego. Z kolei szkoły ponadpodstawowe w ramach programu Wirtualne Laboratoria Przyszłości otrzymają dostęp do nowoczesnego oprogramowania.
Katarzyna Nowacka dodaje, że uczniowie będą mogli używać mLegitymacji, czyli elektronicznego dokumentu, do którego dostęp zyskają za pomocą swojego telefonu komórkowego.
– 14 sierpnia weszła w życie ustawa w sprawie aplikacji mObywatel i właśnie za pośrednictwem tej aplikacji dyrektor szkoły będzie mógł złożyć wniosek o wyrobienie mLegitymacji dla swoich uczniów – mówi wicekurator.
Jeżeli chodzi o rozwój szkolnictwa zawodowego, to największą nowością będą Branżowe Centra Umiejętności, które w najbliższych miesiącach powstaną w całej Polsce. W naszym województwie będzie ich przynajmniej cztery – w Kielcach, Ostrowcu Świętokrzyskim i Staszowie. Zadaniem centrów będzie prowadzenie zajęć praktycznych oraz egzaminów zawodowych. Przekwalifikować się tam będą mogli również dorośli.