Konferencje naukowe oraz edukacyjne, konkursy i wystawy planuje we wrześniu kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej. O szczegółach opowiedział dziś (piątek, 1 września) Robert Piwko, naczelnik delegatury.
Konferencja prasowa odbyła się na Cmentarzu Starym w Kielcach. Wcześniej naczelnik zapalił znicz na grobie Juliana Rejmera, który w 1939 roku był jednym z obrońców Westerplatte. Przedstawiciele IPN odwiedzili groby żołnierzy walczących na Westerplatte i na każdym zapalili symboliczny znicz. Robert Piwko przypomniał, że w załodze Westerplatte było 80 obrońców pochodzących z ówczesnego województwa kieleckiego.
Wydarzenia, które we wrześniu zorganizuje kielecki IPN związane są z II wojną światową i właśnie z Westerplatte. Robert Piwko poinformował, że ważnym dniem będzie 7 września.
– Tych wszystkich, którym tradycja Westerplatte jest bliska, zapraszamy o godzinie 10.00 do katedry na mszę poświęconą kieleckim westerplatczykom. To data niezwykle wymowna, jak wiemy 7 września doszło do kapitulacji obrońców Westerplatte. Będziemy do tej daty powracać – powiedział naczelnik.
Dalsza część uroczystości 7 września odbędzie się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Rober Piwko stwierdził, że 10 dni później odbędą się uroczystości związane z atakiem Związku Sowieckiego na Polskę.
– Apeluję o obecność również 17 września. Zapraszam do Kościoła Garnizonowego na godzinę 11.00. Później udamy się pod piękny pomnik Matki Polki Sybiraczki, tam rozpoczniemy uroczyste obchody – zapowiedział naczelnik.
Kolejną inicjatywą kieleckiej delegatury IPN jest konferencja „Westerplatte – edukacja i pamięć”, która odbędzie się 18 września. Kierowana jest do nauczycieli, którzy później przekażą zdobytą wiedzę swoim uczniom.
IPN zaangażowany będzie również w konferencję naukową poświęconą pacyfikacji ludności wiejskiej w takcie II wojny światowej. Ta konferencja odbędzie się 22 września, a jej współorganizatorem jest Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.