W Bibliotece Publicznej w Końskich otwarto wystawę „Hubalowymi śladami po Ziemi Świętokrzyskiej w malarstwie i słowie”, autorstwa Elżbiety Dudy i Jacka Lombarskiego.
Plansze historyczne ze zdjęciami Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i jego oddziału towarzyszą malarskim pracom akwarelowym przedstawiającym gajówki, pałace i inne obiekty architektoniczne. Jak mówi współtwórca wystawy Jacek Lombarski – ekspozycja jest nietypowa, bo znajdziemy na niej katalog miejsc, w których stacjonował „szalony major”.
– My koncentrujemy się na miejscach, w których przebywał, ale których już często nie ma, jak np. dwór w Kraśnicy. Są też miejsca, które można odwiedzić dziś, jak dom Dulewiczów w Cisowniku. Z tym miejscem związana jest słynna scena, kiedy Niemcy zaatakowali oddział partyzancki, a Hubal uciekł oknem – przypomniał.
Elżbieta Duda, która malowała zabudowania przyznała, że część budynków już nie istnieje, nie zostały po nich nawet fotografie, więc ich odtworzenie było długim procesem.
– Staraliśmy się dotrzeć do ludzi, którzy pamiętali te domy. Od tych świadków otrzymywaliśmy informacje, jak wyglądała zabudowa, później powstawał rysunek i wędrował do autorów opowieści, którzy mogli to zaakceptować lub wskazać jakie wprowadzić poprawki – wspomina pani Elżbieta.
Duża część obrazów przedstawia gajówki np. w Zychach czy Szkucinie. Jak zauważa Jacek Lombarski – gajowi mieli przeszkolenie wojskowe i dla partyzantki byli ludźmi pewnymi, którzy nie zdradzą ich położenia.
Wystawie towarzyszyła premiera dwóch książek. Dariusz Kowalczyk dyrektor biblioteki poinformował, że książka Radosława Nowka „Banditenstadt. Wojna i miłość” to pierwsza powieść fabularna wydawnictwa Ars Libris, której tłem jest koneckie podziemie wojenne. Premierę miał też dokument „Tropem Błyskawicy. Historia oddziału partyzanckiego Armii Krajowej” Wojciecha Zawadzkiego.